17 Ağustos zelzelesi anıldı

Posted by

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23’üncü yıldönümünde sarsıntının tesirli olduğu vilayet ve ilçelerde anma merasimi düzenlendi. Karanfiller bırakıldı, dualar okundu. Sarsıntının yıl dönümünde AFAD  deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Felaketin yaşandığı saat olan 03.02’de hürmet duruşunda bulunulup, sarsıntıda ömrünü yitirenler için dua edildi.

AVCILAR

17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23’üncü yılı münasebetiyle Avcılar’da anma aktifliği düzenlendi.

Avcılar’da Marmara Caddesi’ndeki sarsıntı anıtı önünde gerçekleştirilen aktifliğe, Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli, siyasi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile zelzelede hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan aktiflikte konuşan Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli, 1999 yılındaki Marmara Depremi’nde, ilçede 247 kişinin hayatını kaybettiğini, 28 binanın yıkıldığını ve binlerce binanın hasar gördüğünü söyledi.

.

Hançerli, “Bundan 23 yıl evvel Avcılar’da da Avcılarlı hemşehrilerimizin vefatıyla sonuçlanan bir zelzele gerçekleşti. Zelzele Avcılar’dan çok uzaklarda Gölcük’te gerçekleşti ve işte çabucak önünde bulunduğumuz sarsıntı anıtında ismi zikredilen 247 insan hayatını yitirmişti. Bugün bilhassa bu saatte burada olmak bu acıyı unutmadığımızın, acının unutulmadığının açık göstergesi.” dedi. Açıklamaların akabinde kalabalık, meşale yakarak zelzele anıtı önüne karanfil bıraktı.

.

YALOVA

Yalova’da, 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan iştirakçiler, kıyıdaki Zelzele Anıtı’na kadar “sessiz yürüyüş” gerçekleştirdi.

Depremde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu mermer blokların bulunduğu anıta gelen iştirakçiler, anıta karanfiller bırakarak sarsıntı günü çekilen fotoğrafların bulunduğu salonları gezdi, o gün kaydedilen kurtarma imajlarını izledi.

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve okunan mevlidin akabinde program, sarsıntı saati olan 03.02’de duaların edilmesiyle son buldu.

Vatandaşlara Yalova Belediyesi tarafından çorba ve helva ikramı yapıldı.  Anma merasimine, Vali Muammer Erol, AKP Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Belediye Lider Vekili Mustafa Tutuk, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

.

GÖLCÜK

Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler, 17 Ağustos 1999’da yaşanan zelzelenin merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde anıldı.

Kavaklı Sahili’ndeki Zelzele Anıtı önünde Marmara Depremi’nin 23. yılı hasebiyle düzenlenen anma etkinliğinde, felaketin yaşandığı saat olan 03.02’de hürmet duruşunda bulunulup, sarsıntıda ömrünü yitirenler için dua edildi.

Gölcük Belediye Lideri Ali Yıldırım Sezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, 45 saniyenin Gölcüklüler için unutulmayacak bir vakit dilimi olduğunu söz ederek ortadan geçen 23 yılın akabinde saat 03.02’de anma programı düzenlediklerini kaydetti.

Gölcük’te acıların taptaze olduğunu söyleyen Sezer, “Bu vakit zarfında aslında maddi manada kaybedilen her şey geriye geldi. Lakin sevdiklerimize maalesef tekrar kavuşma imkanımız yok. Biz şunu anladık; Afetler her vakit olabilir, onlara hazırlık yapmamız afetlere hazır olmamız, önlem almamız gerekir.” tabirlerini kullandı.
Sezer, devlet kurumlarının afetlere yönelik birçok hazırlık yaptığına işaret ederek bundan sonra önlemlerin sıkılaşması gerektiğini vurguladı.
Vatandaşların da kurallara uymasını ve afet anında ne formda hareket edeceğini bilmesi gerektiğini belirten Sezer, “Kurallara uymamız gerekiyor. O kurallara uyduğumuz takdirde yaptığımız binalarda binaların yüksekliği de kurallara uyduğu takdirde biz aslında birinci sırada kendimizi korumuş oluyoruz.” diye konuştu.

SAKARYA

Sakarya’da, 17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’nde hayatını kaybedenler için anma programı gerçekleştirildi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesince Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen aktiflikte, Kur’an-ı Kerim, ilahi ve kasideler okundu.

Vatandaşlar, sarsıntının yıkıcı tesirini gösteren kentin çeşitli noktalarından çekilmiş görünümlerin bulunduğu fotoğraf standını gezdi.

Kızılay ve AFAD’ın bilgilendirme sinemalarının gösterildiği aktiflik mühletince iştirakçilere çay ve su ikram edildi.

Saatler 03.02’yi gösterdiğinde Vilayet Müftüsü Hasan Başiş’in eşliğinde “deprem şehitleri” için dua edilmesiyle program son buldu. Aktifliğe, kent protokolünün temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Tatbikata, AFAD, Polis Arama Kurtarma, Jandarma Arama Kurtarma, Çevik Kuvvet, Türk Silahlı Kuvvetleri DAK Taburu, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, Türk Kızılay, UMKE, 112 Acil Yardım, AKUT Derneği ve ANDA’dan oluşan toplam 262 işçi, 45 araç ve 8 arama köpeği katıldı.

Afet ve Acil Durum İdaresi (AFAD) Başkanlığı, 17 Ağustos Marmara Depremi’nin 23’üncü yıl dönümünde zelzele tatbikatı gerçekleştirdi.

AFAD’ın “17 Ağustos Sarsıntısı Anma Programı” kapsamında, Ankara Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Yerleşkesi’nde gerçekleştirdiği tatbikat, Zelzele Simülasyon Merkezi’nde zelzele anının canlandırılmasıyla başladı. Gerçeği aratmayan manzaralara sahne olan tatbikatta, arama kurtarma takımlarının sarsıntı bölgesine sevk edilmesi ile yıkılan binaların enkazlarında yaptıkları çalışmaların uyumu sağlandı.

Arama kurtarma köpeklerinin de yer aldığı tatbikatta, enkaz altından kurtarılan yaralıların tahliyesi ve birinci yardım takımlarınca hastanelere sevki sağlandı. Tatbikatta çok katlı bir binada çıkan yangında mahsur kalanlar da itfaiye gruplarınca kurtarılarak, yangına müdahale edildi. (DHA-İHA-AA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.