ABD’de göçmenlere uygulanan ‘Meksika’da Kal’ programına son verildi

Posted by

ABD’de, eski Lider Donald Trump devrinde uygulamaya başlanan “Meksika’da Kal” programına sona verildi.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, sığınmacıların göçmenlik durumları için ABD’deki bir mahkemeye çıkana kadar Meksika’da beklemelerini mecburî kılan Göçmen Müdafaa Protokolleri (MPP) programına son verildiği bildirildi.

Açıklamada, bir ABD mahkemesinin, ABD Lideri Joe Biden hükümetinin uygulamayı kaldırmasını önlemek hedefiyle 30 Haziran 2022 tarihinde getirdiği ihtiyati önlem kararının ABD Bölge Mahkemesi tarafından iptal edilmesi ile programın sona erdiği belirtilirken, Bakanlığın mahkeme kararını memnuniyetle karşıladığı söz edildi.

Açıklamada, ABD İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas’a nazaran Göçmen Muhafaza Protokolleri (MPP) programının kusurlarının bulunduğu, haksız insani sonuçlara neden olduğunu ve ülke sonlarının güvenliğini sağlamakla sorumlu olan işçi ile bunun için ayrılan kaynakları öncelikli maksadından saptırdığı belirtildi. “Meksika’da Kal” uygulaması olarak da bilinen ve eski Lider Trump devrinde 2019 yılında başlatılan programla ülkeye gelen sığınmacıların göçmenlik için ABD mahkemelerine çıkana kadar Meksika’ya gönderilmesini mecburî kılınmıştı. On binlerce göçmen bu siyaset sonucu Meksika’ya geri gönderildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.