Abdülhamid Han gemisi Taşucu Limanı’na geri geldi

Posted by

Bir hafta evvel Taşucu Limanı’ndan demir alarak Türk kara sularında test sürüşünü muvaffakiyet ile tamamlayan Abdülhamid Han gemisi Silifke ilçesine bağlı Taşucu limanına tekrar geri geldi.

Test sürüşünü muvaffakiyet ile tamamlayan Abdülhamid Han gemisi tüm hazırlıklarını tamamlayıp 9 Ağustos tarihini beklemeye koyuldu.

Nuri Çelikkıran isimli vatandaş, Abdülhamid Han gemisinin ülke iktisadına çok büyük bir katkı sağlayacağını söz ederek, “Bu ve buna benzeri projelerin ülkemiz ismine devam etmesi en büyük teminimizdi. Sonuç olarak hükümetin kim olduğu değerli değildir, bize ne kadar katkı sağladığı kıymetlidir. Biz her şeyden evvel, buna emsal ülke ismine kıymetli projeler bekliyoruz. Burada Abdülhamid Han pozisyonunda bulunan Akkuyu Nükleer Santralde yapılıyor. Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük projesi olarak gösteriliyor. Ben de orada çalışıyorum ve çalışmaktan gurur duyuyorum. İnşallah ülkemize büyük katkılar sağlar. Dünyada krizin olduğu bu vakitte ülkemizin bu türlü değerli proje üretmesine ve imza atmasına biz millet olarak gurur duyuyoruz. İnşallah devam eder, ülkemize daha hoş ve büyük projeler gelir” dedi.

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in “9 Ağustos’ta Doğu Akdeniz’de misyona başlayacak” açıklamasının akabinde, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Kıbrıs Rum idaresine gelerek Rum önder Nikos Anastasiadis’le özel toplantı yapmıştı.

Geçen hafta Mersin Taşucu’na giderek Abdülhamid Han gemisi önünde, “Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’da haklarımızı koruyacak gemi, son hazırlıklarını yapıyor” diye konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bu devasa sondaj gemisinin Türkiye için ne kadar kıymetli olduğunu gördük. İyi uğurlu olsun. Türkiye’nin sondaj çalışmaları için ne kadar değerli olduğunu müşahede ettik. Zira denizlerde Türkiye Cumhuriyetinin hakkını, hukukunu ve sondaj çalışmalarına hizmeti çok büyük olacaktır. Dördüncü sondaj gemisi, Kıbrıs etraflarında de sondaj çalışmaları yapacaktır. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Abdülhamid Han gemisi 239 metre uzunluğunda, 42 metre genişliğinde, 112 metre yüksekliğinde, 68 bin groston yükünde. Gemi, 12 bin 200 metreye kadar sondaj yapabiliyor.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.