AGİT: Sayım süreci genelde sorunsuzdu

Misyon başkanı Norveçli Büyükelçi Jan Petersen’in katılımıyla düzenlenen toplantıda, seçimlere katılımın yüksekliğine vurgu yapıldı. Bunun Türk demokrasisi için övgüye değer olduğu ancak deprem bölgesinde katılımın ortalamanın altında kaldığı kaydedildi.

SÜKÛNETLE TAMAMLANDI

Oy verme günü ciddi bir olumsuzluk yaşanmadığı, sürecin büyük ölçüde sükûnetle tamamlandığı not edildi. Seçim barajının aşağı çekilmiş olması olumlu gelişme olarak not edilirken, kampanya sürecinde iktidar partisi lehine oluşan koşulların adaletsiz bir ortam yarattığı belirtildi. Heyet üyelerinin, İzmir’den Van’a birçok şehirde oy kullanma sürecini özgürce izleyebildiği, aile üyelerinin kabine birlikte girdiği bazı sandıklarda gizliliğin ihlal edildiği aktarıldı.

ŞEFFAFLIK ÖNERİLERİ

Temsilciler, YSK’nın seçim gününü teknik olarak iyi yönettiğini ancak şeffaflık açısından iyileştirilebilecek unsurlar olduğunu, bu konuda bir rapor hazırlayacaklarını ifade etti. Türkiye’deki görevlerine 29 Mart’ta başladıklarını hatırlatan yetkililer, seçimler öncesinde siyasi partilerle görüşmeler yaptıklarını, sayım sürecinde oyları manipüle etmenin çok zor olduğunu düşündüklerini aktardılar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir