Almanya’dan Türkiye’ye Tahran Tepesi reaksiyonu: Erdoğan’ın bu fotoğrafta olması, bir meydan okumadır

Posted by

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Tahran Tepesi’nde çekildikleri fotoğrafta birlikte poz vermesini eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ve İbrahim Reisi ortasında Tahran’da yapılan bir tepe toplantısında çekilen fotoğraf, üç devlet yetkilisinin el ele tutuşup gülümsediğini gösteriyor.

(Tahran Doruğu – Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan)

Baerbock, fotoğrafa ait olarak “Türk Cumhurbaşkanı’nın bu fotoğrafta olması, kibarca söylemek gerekirse bir meydan okumadır” tabirlerini kullandı.

‘FOTOĞRAF ANLAŞILMAZ OLMAKTAN ÖTE’

Annalena Baerbock, NATO üyesi Türkiye’nin, Rusya-Ukrayna Savaşı‘nda Ukrayna‘ya “büyük bir askeri destek” verdiğini ve tıpkı vakitte Ukrayna’daki tahıl koridorunu garanti altına almak için yapılan son muahedede bulunduğunu lisana getirdi.

Baerbock, “İşte bu yüzden bu fotoğraf benim için, bilhassa de bir NATO üyesi açısından anlaşılmaz olmaktan öte” diye konuştu.

Baerbock ayrıyeten, “Fotoğraftaki küme, ortak kıymetlerimiz için bir ortada durmamızın ne kadar değerli olduğunu da gösteriyor. Zira kıymetlerimize sahip çıkmayan öteki aktörler de var ve kuşkuya düştüğümüzde onlar da güçlerini birleştiriyorlar” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.