Altın Fiyatları Şimdi Nereye Gidiyor? Gözler FED Kararında!

Altın fiyatları Salı günü kazançlarını genişletti. ABD istihdam verilerinin Federal Reserve’in beklenen faiz artırımı kararı öncesinde ekonomik tabloyu daha da kararttı. Bunun ardından altın son bir ayın en büyük günlük yükselişini gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

Altın fiyatları güvenli liman talebiyle destekleniyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD’de açık iş pozisyonları Mart ayında üçüncü kez düştü. Ancak sıkı bir işgücü piyasasıyla tutarlı seviyelerde kaldı. Bu veri şu anda oldukça kötü. OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, bunun Fed’in güvercinliğine dair daha fazla iyimserlik sağladığını söylüyor. Ancak bu görüşü pekiştirmek için yeterli netlik sağlamadığını belirtiyor. Bu bağlamda Moya, “Ancak doğru yönde, bu yüzden güvercinler bununla koşacak,” diyor.

FOMC, faiz oranlarını 25 baz puan artırmasının beklendiği iki günlük toplantısına başladı. Bank of China International analisti Xiao Fu, altının bankacılık sektörünün sağlığı ve ABD borç tavanı belirsizliğine ilişkin yeniden canlanan endişelerden kaynaklanan bir miktar güvenli liman talebiyle de desteklendiğini söylüyor.

Altın fiyatları bir süre daha yatay seyredecek, ancak…

GoldCore pazarlama müdürü David Russell, altının ATH seviyesinin hemen önünde güçlü bir dirençle karşılaştığını belirtiyor. Russell’a göre, bu kısa vadede beklenmedik bir durum değil. Özellikle de geçtiğimiz Ekim ayından bu yana %25’lik dramatik yükselişinden bu yana. Altın vadeli işlemleri Nisan ayını çoğunlukla 2.000 dolar seviyesinin üzerinde geçirdi. Ancak Russell, farklı bir perspektiften bakıyor ve şu açıklamayı yapıyor:

Önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi, bu aşamada 2.000 dolar seviyesinden daha çok psikolojik bir engel. Bu seviyi eninden sonunda aşacak. Ancak bir süre daha, belki de sonbahara kadar yatay bir seyir izleyebiliriz…Belirsizliğe karşı bir koruma olarak altın, özellikle son zamanlarda ABD bankacılık sorunlarından bu yana, Rusya’nın da dahil olduğu BRICS ülkelerinden gelen dolarsızlaştırma söylemine ek olarak, giderek daha fazla ilgi görüyor. Güvenli liman konsepti olarak altın, hem merkez bankaları hem de yatırımcılar arasında çok güçlü ve büyümeye devam ediyor.

Altın fiyatları bu yıl yeni rekorlar kıracak, çünkü…

ABD Darphanesi eski müdürlerinden Edmund Moy, altın fiyatlarının 2.000 doları aşmasının ardındaki temel etkenlerin birçoğunun mevcut olduğunu, bunların arasında birçok ülkede enflasyonun sürekli yükselmesi, ABD ve küresel resesyon olasılığı, ABD bölgesel bankacılık sisteminin “sallanmaya başlaması” ve Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu istikrarsızlığın yer aldığını söylüyor. Ancak doların göreceli gücünün “altın fiyatlarının yükselmesine engel olduğunu” kaydediyor.

Moy, merkez bankalarının rekor miktarda altın satın aldıklarını söylüyor. Bunu özellikle ABD ve ABD dolarında potansiyel ekonomik belirsizlik gördükleri için yapıyorlar. Bu nedenle Moy, altının bu yıl yeni tarihi fiyat rekorları kıracağına inanıyor. Bu bağlamda analist, şunları kaydediyor:

Enflasyon, olası durgunluk, gelişigüzel bir borç tavanı süreci, dolara karşı artan rekabet, ABD ve Çin arasında artan gerilim ve artan bölgesel çatışmalar veya savaş olasılığı dünya için kötü olabilir. Ancak altın için iyidir.

Altın merkez bankaları için hala güvenli bir liman!

Dünya Altın Konseyi’ne göre, küresel merkez bankalarının altına olan talebi 2022 yılında rekor seviyeye ulaştı. Konsey, 2022 yılının merkez bankaları arasında net altın alımlarının on üçüncü yılı olduğunu belirtti. Dünya Altın Konseyi’nin Nisan ayı başında bir rapor yayınladı. Bu rapora göre, Şubat ayında küresel altın rezervleri 52 metrik ton arttı. Böylece, üst üste on birinci ay net altın alımına sahne oldu.

Sprott Asset Management piyasa stratejisti Paul Wong, altın alımlarının merkez bankaları, emtia ticaret danışmanları, kantitatif analistler ve algoritmik ticaret gibi bireysel olmayan müşteriler tarafından “domine edildiğini” ve bunların hiçbirinin 2.000 doları bireyseller kadar önemsemediğini söylüyor. Wong, merkez bankalarının altın alımları ile borsa yatırım fonları için yapılan altın alımları gibi bireysel alımlar arasında “büyük bir uçurum” olduğuna dikkat çekiyor.

Wong, altının merkez bankaları tarafından “hala güvenli bir liman olarak görüldüğünü” söylüyor. Ayrıca, merkez bankası alımlarındaki artışın muhtemelen enflasyondaki küresel artış, Rusya’nın döviz rezervlerine el konulması ve dolarsızlaştırma çabası gibi önemli faktörlerin bir araya gelmesinden kaynaklandığını kaydediyor.

Altın fiyatları için kilit seviyeler

Teknik analist Anil Panchal, altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde aktarıyor. Technical Confluence Detector’a göre, altın fiyatları bir haftalık ve bir aylık Fibonacci %61,8 ve bir günlük Fibonacci %38,2’den oluşan 1.990 dolar direncinin altında baskı altında kalmaya devam ediyor.

1.990 dolar engeline ek olarak, 1.998 dolar civarındaki bir haftalık Fibonacci %38,2 de altın alıcılarının kontrolü yeniden ele almadan önce takip etmesi gereken kısa vadeli kilit bir yukarı yönlü direnç görevi görüyor. Yine de, günlük R1 Pivot Noktası, günlük grafikte Bollinger orta bandı ve bir haftalık Fibonacci %23,6’nın 2.001 dolar civarında birleşmesi altın satıcılarının son savunması olabilir.

Bu arada, metalin güneye doğru yolu, Pivot Noktası bir haftalık S1’i kapsayan 1.973 dolar yakınlarındaki küçük destek ve ardından Pivot Noktası bir günlük S1 ve Bollinger’in bir günlük alt bandını içeren 1.970 dolar işareti ile daha pürüzsüz görünüyor. Altın ayılarının dizginleri 1.970 doların üzerinde tutması mümkün. Bu durumda, bir önceki ayın en düşük seviyesi olan 1.950 dolara doğru bir düşüş olası.

Altın için 2.000 doların altında ekstra aralık sınırına kapı açık

CME Group’un altın vadeli işlem piyasalarına ilişkin son verileri, traderların Pazartesi günü açık pozisyonlarına yaklaşık 6,1 bin kontrat eklediğini kaydetti. Hacim ise art arda üçüncü seansta da 33,7 bin kontrat civarında daraldı.

Piyasa analisti Pablo Piovano’ya göre, Pazartesi günü düşüş, artan açık faiz ve azalan hacimden kaynaklandı. Analist, bunun da metal için çok yakın vadede ve her zaman kilit 2.000 dolar işaretinin altında daha fazla konsolidasyonun kartlarda kaldığını gösterdiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir