Apple, Almanya’ya 1 milyar euro yatırımla çip merkezi kuracak

ABD merkezli teknoloji devi Apple, Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan araştırma ve geliştirme bölümlerinin Avrupa çip tasarım merkezine dönüştürülmesi için düğmeye bastı. Bu kapsamda 1 milyar eurodan fazla yatırım yapmayı planladığını açıklayan Apple, 2019 yılında çip devi Intel’in Kirchheim yakınlarındaki akıllı telefon modem çip teknolojisi tesisini satın alarak, Avrupa’daki en büyük geliştirme merkezine dönüştürmüştü. Söz konusu tesiste halihazırda 40 ülkeden 1.500 mühendis çalışıyor. Apple’ın Almanya’nın tamamında ise yaklaşık 4 bin çalışanı bulunuyor.
Bildiğiniz gibi Apple, ürünlerinde artık Qualcomm ve Intel yerine kendi ürettiği işlemcileri kullanmaya başladı. Bavyera’daki çip tasarım merkezi, Apple’ın kendi çiplerine odaklanacak ve gelecekteki tüm ürünlerde bu işlemcilerin kullanılmasını sağlayacak. apple
Kirchheim’daki geliştirme laboratuvarları ile birlikte Apple, Münih şehir merkezindeki 30 bin metrekarelik merkezini de genişletiyor. Apple CEO’su Tim Cook, Münih’teki ekibin 5G teknolojisinde keşfedecekleri yenilikleri sabırsızlıkla beklediğini ifade ederek, “Münih 40 yıldır Apple’ın yuvası. Biz bu şehre ve Almanya’ya beraber başardıklarımız için minnettarız ve önümüzde uzanan yolu dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir