Ardahan’da tabiat katliamı: Binlerce alabalık zehirlendi

Posted by

Ardahan’dan Gürcistan’a giden memleketler arası yol üzerindeki tünel inşaatından Damal ilçesindeki Seyitören Deresi’ne denetimsizce boşaltılan atıklar kuşağı tükenmek üzere olan bölgeye has binlerce kırmızı benekli alabalığın zehirlenmesine neden oldu.

Türkiye’nin en geniş yaylalarına sahip Ardahan’ın Damal ilçesine bağlı Seyitören Köyü yakınlarında devam eden tünel inşaatı etraf katliamı ile gündem oldu. Türkiye’yi Kafkaslar’a bağlayacak olan 2 bin 550 rakımlı Ilgar Dağı’nda yürütülen tünel hafriyat çalışmaları sırasında Seyitören Deresi’ne denetimsizce bırakılan atıklar binlerce balığın zehirlenmesine neden oldu. Yöre halkı toplumsal medyada tünel inşaatının etrafa ziyan verdiği imgeleri paylaşarak ilgili kurumları misyonlarını yapmaya çağırıyor.

Konuya ait olarak SÖZCÜ’ye bilgi veren Seyitören Köyü muhtarı Erdinç Cankal, tünel inşaatının atıklarının dere yatağını değiştirdiğini söyledi. Cankal, ayrıyeten derede yaşayan bölgeye has kırmızı benekli binlerce alabalığın da zehirlendiğini bildirdi.

“KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİMİZİ BİLEMEDEN BU KATLİAMI ÇARESİZCE İZLİYORUZ”

Köy sakinlerinden Suat Güngören ise tünel inşaatını işleten firmanın AKP iktidarına yakınlığı ile bilindiği için tüm şikayetlerine karşın yaşanan tabiat katliamına ilgili kurumların duyarsız kaldığını savundu. Güngören, kelamlarına şöyle devam etti:

* “Tünel inşaatında yapılan enjeksiyon çalışmasında kullanılan çeşitli kimyasallar çabucak şantiyenin yanı başındaki akar suya veriliyor. Bu kimyasallarda bölgemize mahsus muhafaza altında olan, kuşağı tükenmekte olan kırmızı benekli alabalıkların vefatına sebep oluyorlar.

* Tünel çıkışından itibaren yaklaşık 2 kilometrelik akarsu yatağında her gün yüzlerce binlerce balık vefatlarına rastlıyoruz. Tekraren şikayet etmemize karşın hiç bir kurum ilgilenmiyor.

* Ayrıyeten yüklenici firma vurdum duymaz tutumuyla hiçbir tedbir almadan bu etraf katliamına sebep oluyor. Nereye gideceğimiz, kimi kime şikayet edeceğimiz bilemeden çaresizce bu tabiat katliamını seyrediyoruz.”

DOĞA MÜDAFAA VE ETRAF VİLAYET MÜDÜRLÜĞÜ TAKIMLARI İNCELEME YAPTI

Vatandaşların şikayeti üzerine bugün inşaat alanına gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Tabiat Muhafaza ve Ulusal Parklar Müdürlüğü ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğüne bağlı gruplar bölgede inceleme yaptı. Balık ölümlerinin yaşandığı dere yatağından ve ölen balıklardan örnekler alan gruplar rastgele bir açıklama yapmadı.

445 MİLYON PROJE BEDELLİ TÜNELİN TEMELİ 2017 YILINDA ATILDI

Türkgözü Gümrük Kapısı yolu üzerinde bulunan Ilgar Dağı pürüzünü aşacak olan ‘Ilgar Tüneli’nin temeli devrin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile devrin Ulusal Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın iştirakiyle 11 Mart 2017’de atılmıştı. Proje bedeli yaklaşık 445 milyon lira olan çift tüplü Ilgar Tüneli’nin sol tüp uzunluğu 4 bin 962 metre, sağ tüp uzunluğu ise 4 bin 802 metre olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.