Biden’dan Ukrayna’ya ‘toprak tavizi’ sinyali

ABD Lideri Joe Biden, basın mensupları ile buluşmasında, Ukrayna’daki Rus işgalinin geleceğine dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin “Ukrayna, barış için Rusya’ya toprak vermeli mi?” sorusuna verdiği karşılıkla Biden, Ukrayna’da büyük öfkeye sebep oldu. “Onların toprağı, ben kelam sahibi değilim” diye kelama başlayan ABD Lideri, “Ancak bir taviz verilmesi gerekiyor. Barış için Ukrayna’nın toprak konusunda taviz verip masaya oturması gerekebilir” sözlerini kullandı.

Meğer Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile birlikte, şubat ayında başlayan işgalin birinci gününden bu yana Ukraynalıların son Ukraynalı kalana kadar savaşmaya ve işgale direnmeye devam etmeleri tarafında beyanlarda bulunmuş, birçok sefer ‘sonuna kadar uğraş edilmesi’ gerektiğini belirtmişti.

ABD LİDERİ BİRİNCİ DEĞİL

Mayıs ayının başında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenski’ye “Ukrayna barış için toprak versin” davetinde bulunmuştu. Fransız önderin bu kelamları büyük reaksiyon çekmişti. 22-26 Mayıs tarihleri ortasında İsviçre’deki Davos Zirvesi’nde konuşan eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger da Macron’la misal sözler kullanarak, “Ukrayna, Rusya ile barışmak için toprak ve taviz vermeli” demişti. Ukrayna güçleri başşehir Kiev’e yönelik işgal hareketine karşı direnirken Zelenski, ülkesinin bütünlüğünün garanti edilmesi gerektiğini, aksi takdirde Ukrayna halkının toprak vermeyi asla kabul etmeyeceğini lisana getirmişti. Geçen hafta Newsmax ile yaptığı röportajda bahse yine değinen Ukraynalı önder, “Topraklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bu bizim bağımsızlığımız, bizim egemenliğimizdir” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.