Canan Kaftancıoğlu hakkında soruşturma başlatıldı

Posted by

CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “diktatör” sözleriyle gaye almaya çalışmıştı.

Kaftancıoğlu’nun açıklamasının akabinde, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma için düğmeye bastı.

Resen soruşturma başlatıldı

Başsavcılık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik kelamları nedeniyle Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, kimi basın yayın organlarında yayınlanan haberlerin incelenmesinde, İstanbul Planlama Ajansı merkezinde 12 Ağustos’ta gerçekleşen toplantıda, Canan Kaftancıoğlu’nun yaptığı konuşma sırasında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na yönelik sarf ettiği kelam ve beyanların “Cumhurbaşkanına hakaret” cürmü kapsamında kalan sözler olduğu tespiti üzerine hakarete geçti.

Cumhurbaşkanına hakaretle suçlanıyor

Başsavcılık, şüpheli Kaftancıoğlu hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” kabahatinden resen soruşturma başlattı.

Öte yandan, Erdoğan’ın avukatları, Cumhurbaşkanı hakkında küçük düşürücü sözler kullandığı gerekçesiyle Kaftancıoğlu hakkında cürüm duyurusunda bulundu.

“Kişilik hakları ihlal edildi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatları aracılığıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan hata duyurusu dilekçesinde, Kaftancıoğlu’nun 12 Ağustos’taki toplantıda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik küçük düşürücü, aşağılayıcı ve hukuk tertibi tarafından hiçbir formda kabul edilemeyecek bir üslup ile yüz kızartıcı sözler kullanmak suretiyle onur, gurur ve haysiyetini zedelediği ve ağır hakaretler ile kişilik haklarını ihlal ettiği söz edildi.

Dilekçede, “Şüpheli hiçbir ahlaki ve toplumsal bedelle bağdaşmayacak haldeki tabirlerle müvekkilime alenen hakaret etmiş ve bu hakaretleri basın yoluyla yapması sebebiyle hatanın nitelikli hali sübut bulmuştur.” ifadesine yer verilerek, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” kabahatinden cezalandırılması istendi.

AK Parti’den reaksiyon: Cumhurbaşkanlığı makamına saygısızlık ediyorlar

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Kaftancıoğlu’nun açıklamalarına reaksiyon göstererek, “Örgütlü nefret siyasetinin İstanbul temsilcilerinden biri Cumhurbaşkanımızı ‘diktatör’ diyerek maksat almış. Bu siyasi ahlaksızlığı yapanlar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamına saygısızlık ediyorlar.

Aynı vakitte ulusal iradeyi gaye alıyorlar. Demokrasi düşmanlığı budur. CHP idaresinin, milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımıza karşı söylenen kelam hakkında net bir hal alması gerekmektedir.” demişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.