Çayda taban fiyat beklentiyi karşıladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 30 kuruş dayanakla birlikte kilogramı 7 TL olarak açıklanan çay taban fiyatı üreticilerin yüzünü güldürdü. Açıklanan taban fiyatına hem üreticilerden hem de ilgili üretici birliklerinden takviye geldi. Taban fiyatının 3,87 TL’den 7 TL’ye çıkarılması çay üreticilerinin beklentilerini karşılarken üreticiler, “çay hak ettiği pahası buldu” dedi.

ÜRETİMDE ARTIŞ SÜRECEK

Yeni Şafak’a konuşan Çay Sanayicisi İş adamları Derneği Genel Sekreteri Mustafa Yılmaz Kar, “Çay fiyatı bugünün kuralları ile çay üreticilerin beklentilerini karşıladı. Çay müstahsilleri olarak bu fiyatın 7 lira olmasının bizim geçtiğimiz yıllardaki üzere kazanmamız için yanlışsız bir sayı olacağını düşünüyorduk ve o denli de oldu” dedi. 2021 yılında Türkiye’de günlük 20 bin tonluk bir sürece kapasitesi olduğuna da değinen Kar, “Bu yıl kapasite daha da artırıldı. Çay Kurumu da bu kapasiteyi dolduracak biçimde geçen yıl rekorlar kırdı ve üreticilerden çok fazla çay aldı. 2022 yılında daha da fazla çay alınmasını üreticiler olarak bekliyoruz” diye konuştu.

Üreticilerin yüzünü güldürdü

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği Lideri Mustafa Mavi ise, “Desteklerin yüzde 130 artırılmasının çay üreticilerini rahatlatacak bir durum oldu. Biz taleplerimizi söylediğimizde de desteklemenin artırılmasını istemiştik ve isteklerimizin üzerinde bir takviye artırımı oldu” sözünü kullandı. Çay üreticisi Ali Yavaş da “Ben net fiyat olarak 6,70 yahut 6,80 TL bekliyordum alım fiyatını lakin beklentimin üzerinde çıktı. Destekleme yüzde 100 artar diye düşünürken yüzde 130 biçiminde geldi. Bu dayanaklar ve yanlışsız fiyatlandırmalar ile üretmenin ne kadar kıymetli olduğunu ve ne kadar stratejik bir pozisyonda olduğunu bir sefer daha anladım” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.