CHP Sözcüsü Faik Öztrak’tan iktidarın iktisat modeline cari açıklı tenkit

Posted by

CHP Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak başkanlığındaki CHP İktisat Masası heyeti Elazığ’da otelde akşam yemeğinde sivil toplum kuruluşu, meslek ve esnaf odaları temsilcileriyle bir ortaya geldi. CHP heyetinde, CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, İzmir Milletvekili Bedri Serter, Uşak Milletvekili Özkan Yalım ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak da yer aldı.

Erol, CHP’nin önümüzdeki devirde tezlerinin büyük olduğunu lisana getirerek, “İddiamız terslik ve tansiyon üzerinden siyaset izlemek değil. Savımız hizmet endeksli, hizmetle farklılık yaratarak Elazığ’a hizmeti getirmek” dedi. Erol, önümüzdeki periyot Elazığ Belediye Liderinin CHP’nden seçilmesini konuşabileceklerini söz ederek, “Elazığ dışarıdan görenler Elazığ’ı sağın kalesi olarak bilirler. Halbuki Elazığ’a umut verdiğinizde bu seçimde yaşayacağız ve göreceğiz, Elazığ’da CHP hizmet endeksli siyaset anlayışı ile sayın Genel Liderimiz Elazığ’a gelerek, Elazığ’a kalkınmada pilot vilayet ilan edildiğinde Elazığ’daki siyaset tablosu değişecek” dedi.

CHP’li Öztrak, 1,5 yılda 36 ili ziyaret ettiklerini, yurttaşlarla, iş dünyasının sorularını dinlediklerini ve problemlere tahlil tekliflerini aktardıklarını lisana getirdi. Öztrak, burada Türkiye iktisadına ait yaptığı sunumda, ülke iktisadının “buhrana” nasıl düştüğünü anlattı. Öztrak, Türkiye’nin büyüme modelinin iflas ettiğini ve ekonomik krize neden olduğunu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile de ülkenin kurumlarının tahrip olması sonucu idare krizi ortaya çıktığını ve son olarak da koronavirüs pandemisiyle ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte de ülkede buhran oluştuğunu söyledi. Öztrak, şunları söyledi:

“Türkiye’de yeni bir model benimsendi. Buna da Türkiye modeli denildi. Türkiye modeli diyor ki: Düşük kur ve faizle biz bu ekonomiyi yönetiriz. Ne olacak? Kur değersizleşecek. Cari açık kapanacak. Cari açık kapanınca rezervler artacak. Sonra kur tekrar değerlenmeye başlayacak denilen kıssa. Cari süreçler istikrarı. Birinci beş ayda. Yıllık olarak Türkiye bu yıl 18,6 milyar dolar cari süreçler açığı vermeyi hedeflemişti. Birinci beş ayda 28,1 milyar dolar oldu. Bütün yıl için beklenen cari açık 40 milyar dolar. Cari açık düşmedi. Öteki taraftan vadesi bir yıl içinde dolacak dış borçlarımıza bakalım. Vadesi bir yıl içinde dolacak dış borçlarımıza baktığımız vakit da gördüğümüz sayı yaklaşık 2022’nin beşinci ayından sonra bir yıl içinde 182 milyar dolar. Ancak bunun büyük kısmı özel kesitin. Son olarak Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine baktığımız vakit 54 milyar dolar açık veriyor. Bu Türk iktisadının son derece kırılgan olduğunu ortaya koyuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.