CHP’li Burak Erbay: ‘Bilirkişi keşfinde mahkeme heyeti, beşli çetenin kesmek istediği zeytin ağaçlarına sığındı’

Posted by

Muğla’ın Milas ilçesindeki Akbelen ormanında, Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin iki termik santrale kömür sağlamak için genişletmek istediği maden alanında bugün üçüncü defa uzman keşfi yapıldı. Madene karşı çıkan İkizköylü yurttaşlar ve çevreciler keşif sırasında aksiyon yaptı.

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay da yurttaşlara dayanak verdi. Erbay, keşif sınasında yaptığı açıklamada, maden şirketinin faaliyet yürüttüğü alını gösterdi ve “Bu Beşli Çete, bu alanı kömür çıkarma gerekçesiyle mahvetmiş durumda. Artık bu alanı genişleterek yeni köyleri yok etmek, oraları taşımak istiyorlar. Buna karşı direniş devam ediyor. Biz de artık mahkeme keşfi için buradayız” dedi.

“ZEYTİN AĞAÇLARINA SIĞINDILAR”

Erbay, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Beşli Çete’nin avukatları burada; yöneticileri, mahkeme heyeti burada. Neye sığındı mahkeme heyeti biliyor musunuz? Beşli Çete’nin kesmek istediği zeytin ağaçlarına sığındılar. Beşli Çete’nin madenleri genişleterek kesmek istedikleri zeytin ağacına sığındılar. Zeytin ağaçlarına bu yüzden muhtaçlığımız var. Gölgesine gereksinimimiz var.

Burada büyük bir tabiat talanı var. Bu bölge, Bodrum ve Milas bölgesinin pak su kaynaklarının olduğu bir bölge. Bu projenin hayata geçmesi sonucunda bu su kaynaklarına geri dönüşü olmayan ziyanlar verilecektir. Bodrum ve Milas susuz kalacaktır. Biz, tabiatımızı talan projelerine karşı uğraş etmeye devam edeceğiz.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.