Columbia Üniversitesi’nin sıralamadaki ani düşüşü kuşku uyandırdı

Posted by

Dünyanın önde gelen üniversiteleri ortasında yer alan Columbia Üniversitesi, birtakım datalarını yanlış bildirmekle suçlanıyor.

Bu hafta, Amerika Birleşik Devletleri’nin dört bir yanındaki öğrenciler, ABD yüksek öğretiminde son derece tesirli olan üniversitelerin sıralama tablosunu incelemeye başladı.

Ancak bu yılki US News & World Report kolej puanları, daha evvel ikinci sırada yer alan New York, ABD’deki Columbia Üniversitesi’nin kimi bilgilerini yanlış bildirdiğini kabul etmesi ve birdenbire on sekizinci sıraya düşmesinden sonra bir tartışma gölgesi altında yayınlandı.

Times’ın haberine nazaran, tablonun yayınlanmasından günler evvel, mezunları ortasında eski ABD Lideri Barack Obama’nın da bulunduğu Columbia Üniversitesi, fakülte ve sınıf mevcudu hakkında sunduğu sayıların yanlış olduğunu söyledi.

İKİNCİ SIRADAN ON SEKİZİNCİ SIRAYA DÜŞTÜ

Ani düşüş, kurumların “prestij taşıdıklarını düşündükleri sıralamaları kovalamak için çok fazla vakit ve para harcadıklarını” söyleyen ABD eğitim sekreteri Michael Cardona tarafından geçen ay yükseltilen sıralamalarla ilgili kuşkuları yine canlandırdı.

Üniversitenin yüksek notuyla ilgili sorular birinci olarak şubat ayında kendi öğretim üyelerinden biri tarafından gündeme getirildi, Michael Thaddeus isminde bir matematik profesörü, kolejin 1988’de on sekizinci sıradan geçen yıl ikinci sıraya nasıl fırladığını ve Harvard ve MIT ile nasıl ilişki kurduğunu belirten bir makale yayınladı.

VERİLEN BİLGİLERDE GÜNCELLEME YAPILDI

Thaddeus, kolej sıralamasının yüzde 20’sinin prestiji ölçmek için kolej liderleri ve dekanları ortasında yapılan bir anket olan “akran değerlendirmesi”ne dayandığını kaydetti. Kalan yüzde 80, “kurumun kendisi tarafından toplanan sayısal bilgilere dayanmaktadır” dedi.

Üniversitenin yükselişine “tanık olmak sevindirici” olsa da, rapor ettiği bilgilerin kamuya açık bilgilerle karşılaştırılması, yüksek sıralamasını destekleyen kilit sayıların “yanlış, kuşkulu yahut son derece yanıltıcı” olduğuna inanmasına neden oldu.

Thaddeus, sınıflarının yüzde 83’ünün 20’den az öğrencisi olduğunu tez ederken, artık bunun sınıfların yüzde 57’si için yanlışsız olduğunu söyledi.

Tam vakitli öğretim üyelerinin yüzde 100’ünün kendi alanlarında en yüksek derecelere sahip olduğunu argüman etmişti, lakin geçen haftaki bir açıklamada, Dekan Mary Boyce, bunların nasıl tanımlandığına ait farklılıkların “biraz fazla raporlamaya neden olduğunu” söyledi. Artık ise yanlışsız sayının yüzde 95 olduğunu söylüyor.

Thaddeus yaptığı açıklamada, dekanın onayının yanlış dataların nasıl sunulduğunu açıklamadığını söyledi ve bir hukuk firması tarafından bağımsız bir soruşturma yapılması davetinde bulundu. Üniversitenin sıralamadaki ani düşüşü, sistem hakkında soruları da gündeme getirdi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.