Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Menderes, Kuvvetli ve Polatkan’ı anma iletisi

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merhum Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ın idam edilişlerinin 61. yılı hasebiyle İstanbul Valiliğince Topkapı Anıt Mezar’da düzenlenen anma programına bildiri gönderdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bildirisinde Cumhuriyet ve demokrasi tarihinin kara günlerinden 27 Mayıs 1960 darbesinin akabinde 16 ve 17 Eylül 1961’de haksız, hukuksuz, vicdansız bir biçimde idam edilen Adnan Menderes, Fatin Rüştü Güçlü ve Hasan Polatkan’ı rahmetle, tazimle yad etti.

Demokrat Parti’nin “Yeter, kelam milletindir.” diyerek başlattığı hareketin, Türkiye’de yalnızca çok partili siyasi hayatın ve demokrasinin değil, birebir vakitte her alanda başlayan büyük bir kalkınma atağının de sembolü olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin son 20 yılında hayata geçirdiğimiz büyük demokrasi ve kalkınma atılımının kökleri Demokrat Parti’ye, merhum Menderes ve arkadaşlarına kadar uzanır. Ulusal iradenin, ülkenin ve milletin istikametini belirleme gücünden rahatsız olanlar, merhum Menderes’in nezdinde milletin bizatihi kendisine darbe yapmışlardır. Darbecilerin tek hataları ülkeye ve millete hizmet olan siyasi takımlara karşı sergiledikleri kin, nefret ve hınç, sonu darağacıyla biten hukuk katliamlarına kadar varmıştır. 27 Mayıs’ta açılan ve 16-17 Eylül’de cinayet kararındaki idamlarla sürdürülen yol daha sonraki yıllarda emsal teşebbüslere cüret vermiştir. Bu makûs geleneğin en son örneği 15 Temmuz’da gerçekleşmiştir. Hamdolsun, bu sefer başlatılan teşebbüs milletimizin sinesine çarparak gün ağarmadan başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Milletimiz, o meşum gecede 27 Mayıs’ta başlayan darbeler zincirinde ve idamlarla yaşadığı tarifsiz acının tekerrürünü önleyerek tarihi bir hesaplaşmanın defterini de kapatmıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehadetlerinin akabinde geçen 61 yıllık mühlete karşın Menderes’in ve arkadaşlarının anıları, milletimizin kalbinin başköşesinde tüm canlılığıyla yaşamayı sürdürmektedir. Buna karşılık darbecilerin ve onlara cüret verenlerin isimleri ya tümden unutulmuştur ya da hak ettikleri biçimde öfkeyle anılmaktadır. İdamlarının yıl dönümü vesilesiyle Menderes, Kuvvetli ve Polatkan’a bir sefer daha Allah’tan rahmet diliyorum. Milletin adamlarının anılarını yad etmek, mezarlarının önünde Fatiha okumak üzere bir ortaya gelen hazirunu hürmetle selamlıyorum.” tabirlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.