Diyanet, Din İşleri Yüksek Şurası için toplumsal medya düzenlemesi getirdi

Posted by

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “Fiyatları tayin eden Allah’tır” tabirine yer verilen fetvanın akabinde Diyanet’in dini hususlardaki en yüksek karar ve müşavere organı olan Din İşleri Yüksek Konseyi (DİYK) için toplumsal medya düzenlemesi getirdi. DİYK’e yazı gönderen Erbaş, bundan bu türlü toplumsal medyadaki her türlü paylaşımın Basın ve Halkla Alakalar Müşavirliği ile istişare edilerek yapılmasını istedi. Bu hususta “dakik ve hassas davranılması” talep edildi. 

Cumhuriyet, DİYK’nin, yüksek fiyat artışlarının yaşandığı süreçte, “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verdiği fetvayı toplumsal medyadan yayımladığını ve fetvada “Fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren Allah’tır” hadisine işaret edildiğini 27 Temmuz’da gündeme getirdi. Reaksiyon çeken fetvadan bir hafta sonra 4 Ağustos’ta, Erbaş’ın imzasıyla DİYK Başkanlığı ve merkez ünitelerine “Medya konusunda üniteler ortası koordinasyon” bahisli bir yazı gönderildi. Yazıyla DİYK paylaşımları basın müşavirliğine bağlandı. Yazıda, “Kurumsal olarak olumsuz durumlarla müsabaka riskinin en aza indirilmesi maksadıyla bundan bu türlü üniteler ismine açılmış toplumsal medya hesaplarından paylaşılacak ilan, afiş, bilgilendirme iletisi ve basın açıklaması biçimindeki tüm paylaşımların basın müşavirliği ile istişare edilerek paylaşılması” istendi. Yazıda, medyaya verilecek röportajların da basın müşavirliğinin planlaması ve eşgüdümünde gerçekleştirilmesinin büyük değer arz ettiği belirtildi. Öte yandan, DİYK’nin toplumsal medya hesabından, krize neden olan fetvanın akabinde rastgele bir fetva paylaşımı yapılmaması dikkat çekti. 

“HİZMETE ÖZEL” KODU

Yazının, “hizmete özel” koduyla gönderilmesi ise dikkat çekti. Cumhurbaşkanı kararıyla yayımlanan kapalılık dereceli dokümanlarda uygulanacak asıllar yönetmeliğine nazaran bu kod, müsaadesiz açıklanması yahut yetkisiz bireylerce öğrenilmesi halinde rastgele bir idari faaliyete, gerçek yahut hükmî bireye, idari soruşturmaya, isimli soruşturmaya ve kovuşturmaya ziyan verebilecek dokümanlar için kullanılıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.