Evlat nöbetini yüksek müzik sesiyle sabote etmeye çalışan HDP’ye ceza

Van’da HDP Vilayet Başkanlığı’na, 2 hafta evvelki evlat nöbetinde ailelerin sloganlarını bastırmak için açılan müzik sesinin yüksek olduğu gerekçesiyle, belediye meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda 5 bin TL para cezası kesildi. Çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ailelerin aksiyonu sürerken, bu hafta da çalınan müzikle ilgili ölçüm yapıldı.

Kentte çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler, 36’ıncı haftada da Cumhuriyet Caddesi’nde bir ortaya geldi. Aileler, ellerinde Türk bayrakları, çocuklarının fotoğrafları ve üzerinde ‘Dağları kurtlara, kuşlara bırakın’, ‘Çocuklarımızı istiyoruz’, ‘Anneler nöbette’, ‘Artık kâfi, yakamızdan düşün’, ‘Çocuklarımız kimsenin piyonu olmayacak’ yazılı dövizlerle yürüyüş yaptı. HDP binasına kadar slogan atıp, yürüyen aileler için polis güvenlik tedbiri aldı. Aileler, binanın önünde ‘Kahrolsun PKK, iş birlikçi HDP’ sloganları attı. HDP vilayet binasından ailelerin sesini bastırmak için yeniden yüksek sesle müzik çalındı. Aileler müziğe reaksiyon gösterdi. Aksiyona katılan Nazlı Sancar, polis barikatını aşıp binaya girmek istedi, lakin polis müsaade vermedi.

HDP vilayet binası önüne gelen Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı takımları, çalınan müzikle ilgili ölçüm yaptı. Ölçümlerde müzik sesinin yüksek olduğu belirlendi.

Takımlar, iki hafta evvel yapılan ölçümlerde müzik sesinin yüksek olduğu belirlendiği gerekçesiyle, 5326 sayılı ‘Kabahatler Kanunu’nun 42’nci unsuru yeterince Büyükşehir Belediye Meclis üyelerinin aldığı karar kapsamında HDP Vilayet Başkanlığı’na 5 bin TL para cezası kesti. Zabıta grupları, bu hafta da HDP vilayet binası önünde ses ölçümü yaptı.

‘KIZIM SAVCI OLACAKTI, HAYALLERİNİ ÇALDILAR’

Kızı Şeyma için aksiyona katılan Nazlı Sancar, “Biz hakkımız olan evlatlarımızı istiyoruz. Ben haklı iken, haksız çıkartıyorlar. Hakarete uğruyorum, her gün tehdit ediliyorum. Fakat ben Nazlı Sancar olarak geri çekilmiyorum. ‘Ya zafer ya ölüm’ diyorum. Ben bu haklı çabamdan vazgeçmiyorum. Ben kızım Şeyma’ya gelinlik giydirip kınasını yakacaktım. Kızımın hayallerini yaktılar, elinden kalem alıp, silah verdiler. Kızım savcı olacaktı. Allah kabul etmesin. Ya Şeyma’m ya da ben bu kapıda öleceğim. Kanımın son damlasına kadar hareketime devam edeceğim. Şeyma kızım gel devlet güçlerine teslim ol. Gel bu bayrağın altında yaşa. Onları dinleme, gel kaldığın yerden hayatını devam et. Kendi çocuklarını niçin göndermiyorlar” dedi. 

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.