Fatma Hatun Buzul Gölü doğaseverleri cezbediyor

Çatak ilçesindeki 3 bin rakımlı Kırabet Dağları’nda bulunan Fatma Hatun Buzul Gölü, barındırdığı doğal güzelliklerle doğaseverleri cezbediyor.

Vadi Doğa Spor Kulübü’ne üye 21 doğasever, araçlarla bir bölgeye kadar gittikten sonra, 2 saat süren bir yürüyüş gerçekleştidi.

Doğaseverler göl çevresinde gezip piknik yaptıktan sonra gölün önünde hatıra fotoğraf çektirdi.

Vadi Doğa Spor Kulübü Başkanı Ömer Demez, gölü geçen yıl bir çobanın kendilerine fotoğraf göndermesiyle keşfettiklerini ve ilk kez bu bölgeye tur düzenlediklerini belirtti.

“BURASI DOĞA HARİKASI”

Demez, “Geçen yıl bir ekiple gelerek, göle çıkış rotasını belirledik. Bu yıl ise  21 kişilik bir ekiple buzul gölüne etkinlik düzenledik. Muazzam bir doğası var. Şu anda gölün üst kısmında kış, aşağı kısmında ise ilkbahar mevsimi yaşanıyor. İki mevsimi bir arada yaşıyoruz. İnşallah ilerleyen zamanlarda nasıl İsviçre Alpleri’ne vatandaşlar gidiyorsa, buraya da gelmeleri için çaba göstereceğiz. Gölün koruma altına alınıp, turizme kazandırılması gerekiyor. Burası tam bir doğa harikası” dedi.

“İKİ MEVSİMİ BİR ARADA YAŞIYORUZ”

Doğasever İrem Şemin ise “Müthiş bir manzarası ve doğası var. İlk defa böyle güzel bir yere geliyorum. Yukarısı kış, göl bölgesi bahar mevsimi yaşıyor. İki mevsimi bir arada yaşıyoruz.  Kar ve kaynak sularından beslenen bir buzul gölü. Herkesin gelip görmesi gereken doğa harikası bir yer” dedi.(DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir