Gana’da iki kişi “Marburg humması”ndan hayatını kaybetti

Posted by

Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) yapılan açıklamada, ülkenin Ashanti bölgesinde 2 kişinin Ebola’ya misal bir salgından öldüğü bildirildi.

Bu bireylere yapılan Marburg humması testlerin olumlu çıktığı aktarılan açıklamada, hadiselerin doğrulanması için bu sonuçların Senegal’deki bir laboratuvara gönderildiği söz edildi.

Vakalarda ishal, ateş, mide bulantısı ve kusma üzere semptomların görüldüğü kaydedildi.

Batı Afrika’da Ağustos 2021’de birinci kere görülen Marburg humması, 2014-2016 ve 2021’de görülen Ebola salgınının da çıkış noktası olan Gine’nin güneyindeki Gueckedou bölgesinde tespit edilmişti.

Ölüm oranı yüzde 90’a kadar çıkabiliyor

Ebola’nın yakın akraba çeşidi olduğu belirtilen Marburg virüsü, birinci defa 1967’de Almanya’nın Marburg kentindeki bir laboratuvarda tespit edilmişti.

Meyve yarasaları aracılığıyla bulaşan Marburg humması, beşerler ortasında da enfekte şahısların beden sıvıları yahut teması yoluyla yayılıyor.

Enfekte bireylerde yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma üzere tesirler apansız ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde şiddetli hemorajik belirtiler gelişiyor.

Aşısı ya da özel bir tedavisi olmayan Marburg hummasında vefat oranı ise yüzde 23 ila yüzde 90 ortasında değişebiliyor.

Virüsün birinci tespit edildiği 1967’den bu yana Güney ve Doğu Afrika ile Avrupa’da 12 Marburg hadisesi görüldü.

Angola’da 2005’te görülen Marburg humması salgınında, hastalığa yakalanan 252 kişinin yüzde 90’ı hayatını yitirmişti.

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’da 2018’de bir yarasada virüse rastlansa da beşerler ortasında rastgele bir hadise kayda geçmemişti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.