Gaz akış testi yüzde 100 sonuç verdi: 4.6 milyara çıkacak

Posted by

Boru Sınırları İle Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ) ilişkin Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi genişleme çalışmaları kapsamında açılan 18 kuyudan 9’unda gaz akış testi yüzde 100 sonuç verdi. Türkiye’nin doğal gaz arz güvenliğinde kilit role sahip, biri Tuz Gölü’nün metrelerce altında ve başkası de İstanbul’un Silivri ilçesi açıklarında bulunan iki yer altı doğal gaz depolama tesisinde genişleme çalışmaları son süratiyle devam ediyor.

Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisinde genişleme çalışmalarıyla 1.2 milyar metreküp kapasitenin, 2023’te 5.4 milyar metreküpe çıkması hedefleniyor. Tesisin 40 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesinin ise 80 milyon metreküpe çıkması planlanıyor. Bir öbür değerli kapasite artışı da Türkiye’nin birinci doğal gaz depolama tesisi olan Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde hayata geçiyor.

YIL SONU AÇILACAK

2017’de başlayan çalışmalarda sona gelinirken, BOTAŞ gruplarının çalışması kapsamında kuyu sondajları da tek tek tamamlanıyor. Proje sonunda faaliyete geçecek 18 depolama kuyusundan 9’unda gaz akış testi muvaffakiyetle tamamlandı.

Bu yıl sona ermesi planlanan projede 3.2 milyar metreküp olan depo kapasitesinin 4.6 milyar metreküpe, 28 milyon metreküp olan günlük geri üretim kapasitesinin de 75 milyon metreküpe çıkması öngörülüyor. Projenin evrelerini yakından takip eden Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de “Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük gaz keşfimizin yanında karadaki depolama tesislerimizin de kapasitelerini artırıyoruz. Tüm bunlardaki amacımız doğal gazda arz güvenliğini sağlamlaştırmak. İnşallah yıl sonunda Silivri’deki tesisimizin açılışını gerçekleştireceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

DOĞAL GAZ DEPOLAMA TESİSİNİN ELEKTRİĞİ RÜZGÂRDAN

Tüm tesislerde gereksinim duyduğu enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan karşılamak maksadıyla yola çıkan BOTAŞ, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisinde de bu doğrultuda hareket ediyor. Tesiste muhtaçlık duyulan elektrik için BOTAŞ tarafını rüzgâra çeviriyor ve 4.2 megavat kapasitelik RES suramı yapıyor. RES, genişletme projesi dahil olmak üzere tesislerde kullanılacak elektrik gücünün yüzde 100’ünü karşılayacak.

KAYNAK: SABAH

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.