Haftanın Coinleri: Bu 8 Altcoin ve Tahminlere Dikkat!

Kripto dünyası, son zamanlarda çeşitli finansal kurumların çökmelerinin bir etkisi olarak öne çıktı. Birçok dijital para hala uykusundan uyanırken, bazı kripto paralar hafta boyunca dikkate değer bir performans sergiledi. Kripto analisti Tobith Tom, bu hafta için en iyi performans gösteren altcoin projelerine bakıyor ve başarılarının arka planını inceliyor.

Haftanın performansı yüksek altcoin projeleri

Mask Network (MASK)

En iyi performans gösteren kripto paralar arasında ilk sırada yer alan MASK, yedi gün içinde %45,56’lık büyük bir artışa tanık olarak şu anda 6,24 dolar olarak fiyatlandırılıyor. MASK, bir günde %17,78’lik bir artış yaşarken 474.514.314 dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bu arada, MASK’ın işlem hacmi 24 saat içinde %70’lik ani bir sıçramayla 360.773.409 dolara ulaştı. Bu da trader’ların bu coin’e yoğun ilgi gösterdiğinin kanıtı.

MASK fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafiğe bakıldığında, MASK şu anda mum çubukları EMA göstergelerinin üzerinde olduğu için boğa trendinde seyrediyor. Ayrıca, son zamanlarda 50EMA ve 200EMA, yukarı yönlü momentumun başladığını gösteren bir ‘golden cross’ oluşturdu. Pazara daha fazla alıcı girdikçe, MASK’ın popülaritesinin artması fiyatını yukarı çekti. Ancak trader’lar önümüzdeki haftadan şüpheli.

MASK bir model oluşturuyor gibi görünse de, modelin teyidi olmadan fiyat momentumunu tahmin etmek zor. Şu anda, bir çift tepe formasyonunun oluşma olasılığı olabilir. Ancak bir çift dip oluşursa bu durum tersine dönebilir. MA göstergelerine bakıldığında, 200MA ve 50MA arasındaki fark genişlemeye devam ediyor, bu aynı zamanda bir çift tepe yerine bir çift dip oluşacağını ve dolayısıyla fiyatın yükseleceğini doğrulayabilir. Bu nedenle, traderlar zaman içinde fiyat modellerini ve göstergeleri yakından izlemeli.

Ripple (XRP)

XRP, piyasaya beklenmedik bir giriş yaptı ve bu hafta en iyi performans gösteren kripto paralardan biri olduğunu kanıtladı. XRP genellikle yatay hareket etse de, bu dijital token bu hafta beklenmedik bir artış gösterdi. Şu anda XRP, sadece yedi gün içinde %14,51’lik bir artışla 0,4265 dolar olarak fiyatlandırılıyor. Ancak 24 saat içinde %3,75’lik bir düşüşle karşılaştı. Ayrıca, işlem hacmi %41,40 düşerek 1.722.409.614 dolara geriledi ve bu da XRP’ye olan talebin azaldığını gösteriyor.

XRP fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafik, XRP’nin 200EMA ve 50EMA’nın altında olduğunu gösteriyor, ancak Salı günü XRP %26,89 oranında büyük bir sıçrama yaptı. Bu, XRP’nin en büyük atılımlarından biriydi çünkü uzun bir süre boyunca yatay hareket etti ve 0,4 dolar direnç seviyesinin altında kaldı. 0,4745’e ulaştıktan sonra fiyat 0,4065 dolara düştü. O zamandan beri, fiyat 0,4 dolarlık direnç seviyesinin üstünde kalmak için mücadele ediyor.

50EMA ve 200EMA’ya bakıldığında, XRP’nin Salı günü yaptığı dev sıçramada bir ‘golden cross’ oluştu. Bu, XRP’nin boğalarla çalışacağını doğruladı. Ancak bu göstergeler arasındaki boşluklar daralıyor ve bu da XRP’nin boğa koşusunun yakında sona ereceğini gösteriyor. XRP’nin destek seviyesine düşebileceğine ve bir süre yatay hareket etmeye devam edebileceğine dair bir gösterge olduğundan, traderlar altcoin fiyat hareketine karşı dikkatli olmalı.

Litecoin (LTC)

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altcoin, bu hafta inanılmaz bir performans sergiledi. LTC bir haftada %13,36’lık bir artış yaşarken, şu anki fiyatı 92,87 dolarda. 6.737.193.994 dolarlık piyasa değeri ile LTC, 24 saatte %4.61’lik hafif bir fiyat artışı gözlemledi. LTC’nin 1.018.656.937 dolarlık işlem hacmi var, ancak bir günde %12,19’luk bir düşüş yaşandı. Bu, traderların Litecoin’e olan talebinin azaldığını gösteriyor.

LTC fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafiğe bakıldığında, fiyatlar 200 EMA ve 50 EMA’nın üzerinde olduğu için altcoin bir yükseliş trendi ile karşı karşıya. 200 EMA, ayı tuzağı için bir sinyal olarak kabul edilen 50 EMA’nın üzerinde olsa da, bu göstergeler arasındaki boşluklar azalmaya devam ediyor. MA göstergeleri kesişir ve bir ‘golden cross’ oluşturursa, bu LTC’nin bir süre daha boğalarla devam edeceğini doğrulayacaktır.

Ayrıca, RSI 64.27 olarak değerlendi ve bu, alıcıların talep göstermeye ve piyasaya girmeye devam etmesi nedeniyle LTC’nin güçlü bir trende sahip olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, RSI’nin gidişatı aşağı yönlü, bu da aşırı alım bölgesinden sapabileceği anlamına gelebilir. Traderlar, fiyatın artmaya devam etmesini bekleyerek 50 ile 70 bölgesinin ideal aralık olduğu görüşünü sıklıkla paylaştılar. Ancak, trend her an tersine dönebileceği için tüccarlar dikkatli olmalı.

Cardano (ADA)

ADA, bu hafta muazzam bir performans sergiledi. Altcoin şu anda yedi gün içinde %5,95 artışla 0,3617 dolar olarak fiyatlandırılıyor. ADA’nın piyasa değeri 12.576.730.244 dolar’dır, ancak %2.66’lık bir düşüşe sahiptir. XRP’ye benzer şekilde, işlem hacmi 24 saat içinde %38,26 düşüşle 377.078.995 dolara düştüğü için tüccarların ADA’ya olan ilgisi azalıyor.

ADA fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

4 saatlik grafikler, 50 EMA ve 200 EMA birbirlerinin yollarını kesip golden cross oluşturduktan sonra ADA’nın bir boğa koşusu ile karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor. Ayrıca fiyat, ADA’nın duyarlılığının düşüş eğiliminde olduğunu da doğrulayan göstergenin üzerinde.

Bununla birlikte, şamdanlara bakıldığında, ADA’nın aşağı doğru bir giriş yapabileceği anlamına gelebilecek bir çift tepe modeli veriyor gibi görünüyorlar. En iyi performans gösteren kripto paraların çoğunun aksine, ADA aslında hafta ortasında golden cross’u oluşturdu ve göstergeler arasındaki boşluk genişlemeye devam ediyor. Traderlar özellikle göstergeleri yakından takip etmeli ve fiyatın boğalarda mı yoksa ayılarda mı kalacağına dair bir onay beklemeli.

Wrapped Bitcoin (WBTC)

Aşağıdaki grafik göz önüne alındığında, WBTC’nin 50 günlük MA’nın 200 günlük MA ile aşağıdan kesiştiği noktada bir golden cross yaşadığı not edilebilir. WBTC katlanarak yükselmeye devam ederse, Direnç 1’e (≈40.000 dolar) ulaşabilir. WBTC’nin golden cross’u, geleneksel olanın yapacağı gibi fiyatlarda ani bir artış yaratsa da, WBTC’nin golden cross’u kısa ömürlü oldu.

WBTC fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Küçük bir artışın hemen ardından fiyatlar düştü ama neyse ki 200 günlük MA, WBTC’ye destek sağladı, bu nedenle daha fazla düşmedi. Ancak WBTC, 200 günlük MA’da toparlanmasının ardından neredeyse katlanarak arttı. RSI 66.74’te ve sinyale doğru eğiliyor. Sinyalin altına düşerse, gelecekte düşüş eğilimi olabilir. Aksine, RSI aşırı alım bölgesine, 70’in üzerine çıkacaksa, o zaman piyasanın fiyatları düzeltmesini bekleyebiliriz. Ayrıca, Bollinger bantları da bir önceki tezi destekliyor. Bunun nedeni, WBTC’nin üst Bollinger bandına dokunmuş olması ve dolayısıyla WBTC’nin fiyatının düşmesi olabilir. Ayrıca genişleyen bantlar da önümüzdeki günlerde volatilitenin artacağını gösteriyor. WBTC’nin düşmesi durumunda 22.500 dolar civarında destek arayabilir.

Stacks (STX)

Stacks için günlük grafiği göz önünde bulundurduğumuzda, şu anda madalyonun Golden Cross’tan sonra yükselişte olduğunu görebiliriz. Bu davranış, 2022 yılının Mayıs ve Haziran aylarında STX’in bir golden cross’u olduğunda görüldü. Şu anda altcoin, Mayıs-Haziran 2022’deki ile aynı kalıbı alırken dalgalanıyor. Dolayısıyla bu, STX’in şu anda bu davranışa karşılık verip vermediğini sorgulamamıza neden oluyor.

STX fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

STX, yukarıda belirtildiği gibi önceki davranışını tekrarlıyorsa, STX’in Direnç 1’in (≈ 1,5 dolar) üzerine çıkmasını ve (≈ 2,4 dolar) 2 direncine ulaşmasını bekleyebiliriz. STX’in grafikte gösterildiği gibi 2. dirence ulaşması yaklaşık 77 gün sürdü. Öyleyse soru şu ki, Yığınların artması aynı miktarda zaman alacak mı?

Aksine, RSI 64.50’de ama aşağı iniyor. RSI aşırı alım bölgesine ulaşmazsa, STX 2. dirence ulaşabilir, ancak ulaşırsa STX bir miktar konsolidasyona gidebilir. Ancak ayılar piyasayı ele geçirirse, o zaman STX’in Destek 1’e ulaşmasını bekleyebiliriz. Ayrıca 50 günlük MA ve 200 günlük MA’nın düşmesi durumunda STX’i araya sokma olasılığı da var ancak ayılar çok güçlüyse altcoin bu iki çizginin altına düşebilir.

Neo (NEO)

Aşağıdaki grafik göz önüne alındığında, altcoin 2022’nin sonlarından beri yükseliş trendinde. Neredeyse katlanarak daha yüksek dipler yapıyor. Daha önce bu tür neredeyse üstel davranış Nisan-Ekim 2022’deydi. Üstelik NEO, 2022’de bahsedilen zaman diliminde gösterdiği davranışın aynısını gösteriyor. Bu nedenle, bu davranışının bir karşılığı olabilir.

NEO fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bu nedenle, fiyatların 2 direncine (≈25 dolar) ulaşmasını bekleyebiliriz. Bununla birlikte, boğaların 2. dirence ulaşmak için 1. direnci aşması gerekecek. Ayrıca, 2. dirençte NEO’nun reddedilme olasılığı da vardır. Önceki gerçekleşirse, NEO, 1. Direnç ile şu anki fiyat aralığı dalgalanıyor. Başka bir olasılık da, NEO 2. dirençten reddedilirse  (≈7,5 dolar) desteğine düşebilir.

Nexo (NEXO)

Nexo’nun Mart ayından bu yana bir boğa koşusu içinde olduğu yukarıdaki tablo dikkate alındığında, bu eğilim devam ederse altcoin 1 direncine (≈1,1dolar) ulaşabilir. Ancak Bollinger bantları önceki görüşü desteklemiyor. Bunun nedeni, NEXO’nun üst Bollinger bandına dokunmuş olması ve yakın gelecekte böyle bir düzeltmenin yapılmasıdır. Dolayısıyla, bir düzeltme olursa Nexo’nun fiyatı düşebilir.

NEXO fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Ek olarak, 59.28’deki RSI, trendin güçlü olduğunu gösteriyor. RSI yatay eksene paralel. Ancak, RSI 70’in üzerinde aşırı alım bölgesine girerse, piyasa fiyatları düzeltebilir. Piyasanın fiyatları düzeltmesi durumunda, boğalar piyasayı ele geçirebilir ve bu gerçekleşirse, NEXO (0,5 dolar) seviyesinden destek alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir