Headshot Fotoğraf Çekimi Nedir? Nasıl Portfolio Çekimi Yapabilirim?

Headshot Fotoğraf Çekimi Nedir? Nasıl Portfolio Çekimi Yapabilirim?

Headshot fotoğraf çekimi son zamanlarda yaygın olarak, yapım şirketleri tarafından kullanılan popüler bir fotoğraf çekimidir. Geçmişte kullanılan pek çok çekim tekniği günümüzde değişen standartlarla birlikte değerini kaybetmiştir. Söz konusu çekim tekniği ile çekimlerde dikkat çeken göğüs hizası, açılarla çekim yapılmasıdır. Cast ajanslarında kimin rol alacağına dair yapılan seçmeler de bu fotoğraflar aracılığıyla yapılmaktadır.

Portfolio Çekimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Portfolio çekimlerinde kullanılan görseller ilk olarak Avrupa’daki yapım ajansların kullanılmaya başlanmış ve ardından dünya genelinde yaygınlaşmıştır. Prestijli oyuncular genel itibariyle portfolio hazırlamayı tercih etmektedir. Bu anlamda yeni başlayan bir oyuncunun da karşı taraf üzerinde etki bırakabilmesi adına mutlaka portfolio hazırlaması önerilmektedir.

Portfolioların hazırlanabilmesi esnasında kullanılan en yaygın çekim tekniklerinden biri Headshot fotoğraf çekimi tarzıdır. Genel anlamda vesikalık ve ya portre çekim olarak da adlandırılabilmektedir.
Yapım ajansları bu fotoğrafların çekimi konusunda ciddi hassasiyet göstermektedir. Çünkü hazırlanan portfoliolarda kullanılacak bu fotoğraflar,  ajansın projeler için doğru kişiyi seçmesi, hem de oyuncuların geleceğinin belirlenmesi açısında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Çekimler esnasından en doğru kareyi yakalayabilmek ve oyuncuyu net bir biçimde ifade edebilmek adına mutlaka ışıklandırma kullanılmaktadır. Işık açıları ve tercihleri çekim yapılan alana ve oyuncuya bağlı olarak organize edilmektedir. Ayrıca fotoğrafın arka planını oluşturacak fon çekimi de mutlaka yapılır. Doğal bir arka plan kullanılmaz. Fon seçimi yine oyuncuya ve tercih ettiği kıyafete göre belirlenmektedir.

Portfoliolarda kullanılacak Headshot fotoğraf çekimi projeye bağlı olarak şekillenebilmektedir. Farklı rollerde değerlendirilmek üzere, farklı açılardan ve farklı duyguları yansıtan çekimler yapılabilir. tek bir kural ya da tek bir plan dahilinde gerçekleştirilmez.

Portre Çekim Fotoğraf Tekniklerinin Özellikler

Carmen Oyunculuk Ajansı Headshot tekniğinin bir diğer adı da portre çekim tekniğidir. Portre çekimi gerçekleştirebilmek için, çekim yapan profesyonelin gözettiği bir takım noktalar bulunmaktadır. Özellikle ajanslarda kişilerin seçimlerinin yapılacağı portre fotoğraflarda,

Çekim mutlaka profesyonel fotoğraf makinalarıyla yapılmalıdır.

Çekime konu olacak kişilerin yüzleri ve sahip oldukları mimiklerin net bir biçimde görüntülenebilmeleri için, makyaj yapmamaları gerekir. Ya da çok az bir şekilde açık tonlarda makyaj yapabilirler.

Çekim yapılırken kişilerin karakteristik yüz hatları ve varsa kusurları kesinlikle kapatıcı makyaj ürünleri ile gizlenmemelidir. Sadece sivilce ve ya akne gibi bir oluşum söz konusuysa, çekim sonrasında rötuş yapılır. bunun nedeni sahip olunan aknelerin ve sivilcelerin kalıcı bir iz olmamasıdır.

Doğal ve gündelik bir görünüm elde edilebilmesi amaçlanmaktadır. Yani kişi nasılsa o şekilde yansıtılabilmelidir.

Headshot fotoğraf çekimi için kişilerin mimiklerinin görüntülenmesi önemlidir. Bu yüzden mimiklerin ön planda tutulduğu çekimlere dikkat edilmelidir.

Çekim modu mutlaka headshot olarak ayarlanmalıdır.

Makinada kullanılan lensin çekim için uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Boğazı gizlemeyen boğazlı giysiler kesinlikle tercih edilmemeli bunun yeri v yakalı ya da bisiklet yakalı giysiler kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir