Kiryakos Miçotakis: Yasa dışı dinlemeden haberim yoktu

Posted by

Yunanistan, yasa dışı telefon dinleme skandalıyla çalkalanıyor.

Ülkede gazeteci Thanasis Koukakis’in ve Panhelenik Sosyalist Hareket Partisi (PASOK) önderi Nikos Androulakis’in cep telefonuna casus yazılım yerleştirildiği sav edilmişti.

İstifalara neden olan dinleme skandalı

İddialar, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Lideri Panagiotis Kontoleon ve Başbakanlık Ofisi Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis’in istifasına neden oldu.

Yaşananların akabinde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, sessizliğini bozdu.

“Olmamalıydı, vatandaşların itimadı sarsıldı”

Miçotakis, parti liderinin 2021’de Yunanistan istihbarat servisi tarafından dinlendiğini bilmediğini ve buna asla müsaade vermeyeceğini söyledi.

“Her şey yasal olarak yapılmasına karşın, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) kelam konusu aksiyonun siyasi boyutunu hafife aldı.” diyen Miçotakis, “Resmi olarak legaldi, lakin siyasi olarak kabul edilemezdi. Olmamalıydı. Vatandaşların ulusal istihbarata olan inancını sarstı.” ifadelerini kullandı.

“Bilseydim, müsaade vermezdim”

Yunan Başbakan,“Dinleme yasaya uymuş olabilir, fakat yanlıştı. Bu mevzuda hiçbir bilgim yoktu. Bilseydim, buna asla müsaade vermezdim.” diye konuştu.

Kathimeri’nin aktardığına nazaran, Miçotakis, olayın Yunan zımnî servisinin eksikliklerini ortaya çıkardığını belirterek, EYP’nin gözden geçirilmesi kelamını verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.