LG, 6G testlerinde rekor bağlantı uzaklığına ulaştı

Posted by

Dünya genelinde hala altyapı çalışmaları devam eden 5G teknolojisi, sırf belli bölgelerde kullanılabiliyor.

Kullanıcılara düşük gecikmeli ve yüksek süratli internet vadeden bu teknoloji, gelecek yıllarda yerini 6G’ye bırakacak.

Teknoloji devleri, 5G’nin çabucak akabinde daha süratli ve sağlam bir irtibat sunan 6G üzerinde çalışmalara çoktan başladı. Bu şirketlerden biri de Güney Koreli LG.

Yeni teknoloji için birinci adımı atan markalardan biri olan LG, geçtiğimiz yıl Berlin’de gerçekleştirdiği test sırasında 6G teknolojisi ile 100 metrelik bir aralıkta data iletmeyi başarmıştı.

LG, rekoru üçe katladı

LG araştırmacıları, 6G teknolojisi üzerinden data iletimi için yeni bir ara rekoru kırdı. Takım, 155 ila 175 GHz frekans aralığında açık havada 320 metre araya bilgi aktardı. Yapılan son test ile birlikte evvelki rekor üçe katlanmış oldu.

6G’nin temel dezavantajlarından birinin kısa menzili olduğu göz önüne alındığında, 300 metreden daha uzak bir araya 6G ağ üzerinden bilgi aktarmayı başarmak son derece değerli.

Kentsel alanlarda 6G baz istasyonlarının yaklaşık 250 metre aralıklarla yerleştirilmesi gerekiyor.

Bu nedenle, ara limitlerinin aşılması bu çeşit istasyonların kentlere kurulmasına yönelik kıymetli bir adım olarak görülüyor.

2G teknolojisinden 3G’ye geçiş yapmak 15 yıl, 3G’den 5G’ye geçiş yapmak yalnızca 8 yıl sürdü. Bu nedenle gelecekte yeni teknolojilere geçış yapma mühletinin daha da kısalacağı belirtiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.