Milli sporcuyu yıkan haber! Enkaz yerinden paylaştı: ‘Ruslar annemin canını aldı’

Posted by

Geçtiğimiz Şubat ayından beri devam eden Rusya – Ukrayna savaşında kayıplar devam ediyor. Binlerce insanın hayatını kaybettiği savaşta özellikle işgale uğrayan Ukrayna cephesinden neredeyse her gün üzüntü veren haberler geliyor.

KHARKİV’DE YERLEŞİM YERLERİNE RUS HAVA SALDIRISI

Önceki gece Ukrayna’nın Kharkiv şehrine Rus savaş uçakları tarafından bir bombardıman düzenlendi. Halkın yaşadığı yerleşim yerlerinin de vurulduğu hava saldırısında 11 sivil hayatını kaybederken 40 kişi de yaralandı.

UKRAYNALI MİLLİ SPORCUNUN ANNESİ DE KURBANLAR ARASINDA

Savaş başladığından beri yerleşim yerlerine yapılan en ölümcül hava saldırısı olarak nitelendirilen olayda hayatını kaybeden sivillerden bir kişinin de Ukraynalı milli yüksek atlama sporcusu Kateryna Tabashnyk’in annesi olduğu açıklandı.

ENKAZIN GÖRÜNTÜLERİNİ PAYLAŞTI

28 yaşındaki Tabashnyk, Instagram’dan yaptığı paylaşımlarda annesinin hayatını kaybettiği binanın enkazının görüntülerini paylaştı.

RUSÇA: SİZDEN NEFRET EDİYORUM

Avrupa Atletizm Şampiyonası için Münih’te olan Ukraynalı milli sporcu bombalanan evin görüntüsünü Rusça ‘Senden nefret ediyorum’ yazısıyla paylaştı.

DİKKAT ÇEKEN DETAY

Dairenin enkazında Tabashnyk’in 2018 Berlin Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda taktığı göğüs numarasının bulunması da dikkat çekti.

‘RUSLAR ANNEMİN CANINI ALDI’

Saldırı sonrası annesiyle ilgili bir paylaşım daha yapan Tabashnyk yazısında, ‘Anneciğim. Seni çok seviyorum. Ruslar annemin canını aldı. Onlar beni evimden ve tüm hayatımdan ‘özgürleştirdiler’. ifadelerini kullandı. 

KHARKİV VALİSİ: İKİ AYRI SALDIRIDA 11 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Kharkiv Valisi Oleh Synehubov, ilk saldırının Çarşamba günü geç saatlerde yapıldığını söyleyerek Perşembe sabahı iki saldırıda ölenlerin sayısını açıkladı. Synehubov, Rus bombalarının kentin Saltivka semtinde bir apartman bloğuna isabet ettiğini ve en az yedi kişinin öldüğünü ve 20 kişinin de yaralandığını söyledi.

Ardından, Perşembe gününün erken saatlerinde daha fazla bomba patladı ve bu kez Krasnohrad köyünde en az dört kişi öldü ve 20 kişi daha yaralandı. Yaralılar arasında biri 12 yaşında olmak üzere üç çocuğun olduğu belirtiliyor.

RUSYA SİVİLLERİ VURDUĞUNU YALANLADI

Rusya, söz konusu saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, bir askeri üssü vurduğunu  ve 90 ‘yabancı paralı askeri’ öldürdüğünü söyleyerek sivilleri hedef aldığını yalanladı.

ZELENSKY: ‘AFFETMEYECEĞİZ, İNTİKAM ALACAĞIZ’

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ise Çarşamba günü yaptığı gece konuşmasında saldırılarla ilgili şunları söyledi: ‘Affetmeyeceğiz, intikam alacağız. Bir yurt binasına roketli saldırı oldu… Bina tamamen yıkıldı. Ölü ve yaralıların tam sayısını tespit ediyoruz. Sivillere yönelik hiçbir gerekçesi olmayan ve saldırganın güçsüzlüğünü gösteren aşağılık ve alaycı bir saldırı.’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.