Murat Kurum: Selden etkilenen bölgelerin inşa sürecinde son kademeye geldik

Posted by

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçen yıl 11 Ağustos’ta Batı Karadeniz’i tesiri altına alan sel felaketinin yıldönümünde bir ileti yayınladı.

Bakan Kurum bildirisinde; Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta ömrünü yitirenlere rahmet dileyerek yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Tarihte görülmemiş bir sel felaketinin yaşandığını söyleyen Bakan Kurum, selden çabucak sonra çalışmalara süratlice başlandığını söyledi.

“Bin 196 konut ve yöresel mimariye uygun köy konutlarımızın inşasında son basamağa geldik”

“Vatandaşlarımızın en ufak bir mağduriyet dahi yaşamamaları için kira, eşya ve taşınma yardımlarımızı yaptık.” diyen Bakan Kurum, imali süren ve tamamlanan konutlarla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Murat Kurum, “Şu anda Kastamonu Bozkurt, Sinop Ayancık ve Bartın’da sağlıklı ve inançlı bin 196 konut ve yöresel mimariye uygun köy konutlarımızın inşasında artık son evreye geldik. Etaplar halinde konutlarımızı yeni sahiplerine teslim edeceğiz.” formunda konuştu.

“Vatandaşlarımız mağduriyet yaşamasın diye her türlü yardımı yaptık”

Murat Kurum iletisinde şunları söz etti:

“82 canımızı toprağa verdik. Üzerinden tam bir yıl geçmiş olmasına karşın yaşadığımız acı, yüreklerimizde hala birinci günkü üzere taze. Sel felaketi nedeniyle vefat eden tüm kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına bir kere daha başsağlığı diliyorum. Ülkemizde sıklığı ve şiddeti artan tüm afetlerde olduğu üzere Kastamonu’daki sel felaketinin birinci anından itibaren devletimiz ve milletimiz bir oldu, bir arada oldu. Birinci andan itibaren milletimiz için seferber olduk. Kardeşlerimizin acılarını paylaştık. Afetzede vatandaşlarımızın en ufak bir mağduriyet dahi yaşamamaları için kira, eşya ve taşınma yardımlarımızı yaptık. Arama kurtarma, yardım, hasar tespit ve proje çalışmalarımızı olabilecek en süratli müddette tamamladık.’’


“Yavrularımızın zihninden o acı manzaraları siliyoruz”

Afetten ziyan gören tüm vilayetlerde vatandaşların yeni yuvalarına kavuştuğunu belirten Bakan Kurum iletisine şöyle devam etti:

“Yavrularımızın zihninden o acı imgeleri siliyoruz. Artık, kentlerimizde yeni bir hayat başlıyor. Şu anda Kastamonu Bozkurt, Sinop Ayancık ve Bartın’da sağlıklı ve inançlı bin 196 konut ve yöresel mimariye uygun köy konutlarımızın inşasında artık son etaba geldik. Etaplar halinde konutlarımızı yeni sahiplerine teslim edeceğiz.


“Tüm sanayi sitelerini yeniledik”

Yeni Bozkurt için inşa ettiğimiz meydanımızın çabucak yanındaki yeni ticaret alanımızda birinci dükkanlar açıldı, başka dükkanlara dair çalışmalarımız sürüyor. Sanayi esnafımız da büyük ziyan görmüştü. Onlar için de selde hasar gören tüm sanayi sitelerini yeniledik. Kastamonu, Abana ve Bozkurt’ta selde hasar gören tüm sanayi sitelerinin inşaatını tamamladık. Kardeşlerimizi yeni dükkanlarına kavuşturuyoruz.


“Gece gündüz demeden çalışacağız”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz. Evlatlarımızın keyifli, sağlıklı, inançlı yarınları için tüm imkanlarımızı seferber etmeyi en büyük görevimiz olarak görmeyi sürdüreceğiz; gece gündüz demeden çalışacağız. Bir defa daha; yaşadığımız tüm afetlerde yitirdiğimiz canlarımıza; Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim cennet vatanımızı ve bu aziz milleti her türlü afetten koruma eylesin.’’


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.