Öğrencilerinin kaderini değiştiren öğretmenler

Öğrencilerinin kaderini değiştiren öğretmenler

Maltepe Üniversitesi, 2018’den bu yana ilham veren öğretmen hikayelerini topluma kazandırıyor. Bu yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü için ‘Kendi Hikâyeni Yaz’ sloganıyla hayata geçirilen kısa film projesi kapsamında Anadolu’nun dört bir yanında görev yapan örnek öğretmenlerin peşine düşüldü. Zorluklara ve yokluklara rağmen asla pes etmeyen öğretmenlerin ilham veren hikayeleri ekrana taşındı. İşte, o öğretmenler ve hayatları değişen öğrencilerin hikayeleri:

5fbd987b66a97ce146700003

Sınıfta robotik, avluda yoga bahçede film günleri

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Kumrucuk Köyü’nde öğretmenlik yapan Hasan Kartal, 31 öğrencili köy okulunun birleştirilmiş sınıfında mucizeler yaratıyor. Bilim, sanat, fen, teknoloji, kültür, spor, akıl oyunları, tarım, kodlama, yaratıcı drama derslerini müfredatına ekleyen Kartal, köy okulunda jimnastik ve yoga dersleri veriyor. Kartal, bahçeye kurduğu projeksiyonla film günleri düzenliyor. Okul bahçesine sebze tarlası, kümes kuran, çocuklarla birlikte konserve, turşu, reçel hazırlayan Kartal; bilgisayar, robotik ve kodlama eğitimi de veriyor.

‘Konuşamaz’ denilen çocuğa şan dersi verdi

Bir diğer pes etmeyen öğretmen ise İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu Kurucu Şefi, Müzik Öğretmeni Orçun Berrakçay. Yıllardır otizmli çocuklara gönüllü şan ve enstrüman dersleri veriyor. İzmir’de 1.5 yaşındayken otizm teşhisi konan, ağır seyredeceği için konuşamayacağı da söylenen otizmli Recep Ege Altıncıoğlu’nun hayatını değiştirdi. Berrakçay, Altıncıoğlu’na küçük yaşlardan itibaren şan dersleri verdi. Altıncıoğlu, bugün 23 yaşında ve yüksek lisans öğrencisi bir opera sanatçısı.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir