OpenAI’nin Kurucusunun ‘Ölümsüzlük’ Yatırımları Ortaya Çıktı

Yapay zeka sektörü, son dönemlerde en çok metinleri yazıya dönüştürenler ile doğrudan “yazışabildiğiniz” yapay zeka araçlarıyla gündemde. Bunlar arasında en popüler olanlar ise OpenAI tarafından piyasaya sürülen DALL-E ve ChatGPT gibi yapay zeka araçları. Ancak OpenAI, yakın bir gelecekte çok daha farklı sektörlerde de karşımıza çıkacak gibi görünüyor.

OpenAI’nin kurucusu Sam Altman‘ın “ölümsüzlük”le de ilgilendiği ortaya çıktı. Ünlü iş insanı, Retro Biosciences isimli bir şirkete 180 milyon dolarlık yatırım yapmış. Bir biyoteknoloji şirketi olarak karşımıza çıkan Retro Biosciences, sağlıklı bir insanın ömrünün 10 yıl uzatılması için birtakım çalışmalar sürdürüyor.

Sam Altman, ölümsüzlük ile ilgili çalışmaları geçmişte de önemsiyormuş

MIT Technology Review tarafından gündeme getirilen olayla ilgili yapılan açıklamalarda, Sam Altman’in aslında bundan yıllar önce ölümsüzlüğe ilgi duyduğu ve hatta “genç kan” isimli bir çalışma gerçekleştirip, bu çalışmayı makale haline getirdiği ifade ediliyor. Genç kan çalışması kapsamında genç farelerin derileri yaşlı farelere dikilmiş, bunun sonucunda yaşlı farelerin beyin ve kaslarında gençleşme olduğu tespit edilmişti. 

Sam Altman’in yaptığı yatırımla ilgili tek ilginç şey bu değil. İş insanı, yıllardır Joe Betts-LaCroix isimli bir bilim insanı ile ortak. Peki bu isim bugün ne mi yapıyor? Joe Betts-LaCroix, Retro Biosciences’in bir numaralı ismi. Betts-LaCroix, konuyla ilgili açıklamaları sırasında Altman’in çalışmalarının bundan ibaret olmadığını, 2020 yılında yaşlı farelerdeki kan plazmasını seyreltmenin gençleştirici etkisi olup olmadığına ilişkin araştırmalar da yaptıklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir