Özel üniversitelerin tıp kontenjanları boş kaldı

Posted by

Ekonomik kriz, tabiplere yönelik şiddet ve tabiplerin özlük haklarındaki kahırlar tıp tercihlerini vurdu. Özel üniversitelerin tıp fakültelerinin kontenjanlarının yarısından fazlası boş kaldı.

ÖSYM, 2022 Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) sonuçlarına nazaran 2022-2023 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına Ek Yerleştirme tercihlerinin, 07-13 Eylül 2022 tarihleri ortasında yapılacağını duyurdu.

ÖSYM’nin 2022-YKS Yükseköğretim Programları Ek Yerleştirme Kılavuzu bilhassa özel üniversitelerin Tıp Fakültelerinin kontenjanlarının büyük oranda boş kaldığını ortaya koydu.

Yüksek üniversite harçları, kıymetli yurtlar, ekonomik kriz, tabiplere yönelik şiddet ve özlük haklarındaki meseleler tıp tercihlerinde kendini hissettirdi.

Sıralamada birinci 50 bine girmesine karşın ekonomik nedenlerle özel üniversitelere ilgi olmayınca, birçok üniversitenin Tıp fakültelerinde kontenjanların yarısından fazlası boş kaldı.

EKONOMİK KRİZ

Üniversitelerin internet sitelerinde ilan edilen tarifelere nazaran, Tıp Fakültesini tercih edecek öğrencilerin, tercih ettikleri üniversitelere nazaran 125 bin ile 400 bin lira ortasında fiyat ödemesi gerekiyor.

Devlet yurtlarında yer bulamayan öğrencilerin kalacağı yurtların fiyatları da astronomik artış gösterdi.

Ankara, İstanbul, İzmir üzere vilayetlerde özel yurt fiyatları ise 75 bin ile 100 bir lira ortasında değişiyor.

Tıp Fakültesi ders kitaplarının yüksek olması da tercihleri etkileyen etkenlerden biri oluyor.

“GELECEKTEN BEKLENTİNİN OLMAMASI DA ETKEN”

Türk Tabipleri Birliği İkinci Lideri Dr. Ali İhsan Ökten, Tıp Fakültelerine ilgi olmamasını son vakitlerde sıhhat alanında yaşanan problemlerin ve bu sıkıntıların çözülmemesi ile ilgili bir durum olduğunu söyledi.

Ökten, şöyle konuştu:

*Tıp fakültelerinin, bilhassa özel vakıf tıp fakültelerinde fiyatların çok artması, tıp fakültelerinde kitapların daha değerli olması, yurt ve barınma üzere meseleler kontenjanların boş kalmasında tesirli olabilir.

*Ancak, bilhassa sıhhat alanında yaşadığımız şiddet, şikayet, ekonomik ve özlük hakların yıllar içinde gerilemesi, tesirli bir şiddet ve malpraktis yasasının olmaması, çalışma şartlarının her geçen gün ağırlaşması da kontenjanların boş kalmasında büyük bir etken.

*Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasal kriz, gelecekten beklentinin olmaması yahut çok düşük olması, yurt dışına gitmek için çok talep olması da değerli etkenler ortasında.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.