Peker’in tezlerine mevzu olmuştu: Gözaltına alınan Eski THK Üniversitesi Rektörü Ban’la ilgili yeni detaylar

Posted by

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında Muğla’nın Milas ilçesinde gözaltına alınan eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban bu sabah saatlerinde kara yolu ile Ankara’ya getirildi.

AA’nın güvenlik kaynaklarından aktardığına nazaran, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan ve dün yurt dışına kaçmaya çalıştığı sırada Muğla’nın Milas ilçesinde polis gruplarınca yakalanan Ban, Milas’a kendisine ilişkin olmayan ve daha evvel kullanmadığı bir araçla geldi.

Ban, Muğla’ya gelişi sırasında polis denetim noktalarından kurtulmak için farklı güzergahları kullandı.

Yurt dışına kaçacağına yönelik ihbar üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş ve İstihbarat gruplarınca takibe alınan Ban’ın, Muğla’ya ulaştığında bir yat ile Yunanistan’a kaçacağı tespit edildi.

Malta bandralı yatın kaptanının, Yunan kara sularına bıraktığı yata bağlı küçük hız motoruyla Bodrum Marina’ya geleceği, buluşmanın akabinde Ünsal Ban’ın hız motoruyla yata geçeceği tez edildi.

ŞİRKET KAYITLARI ORTAYA ÇIKTI

Yurt dışına kaçış için kullanılacak yatın kaptanının ve mürettebatının Ban’ın şirketlerinde çalışma kaydı bulunduğu belirlendi.

Kaptan ve mürettebat da polis takımlarınca gözaltına alındı.

Eşine ilişkin şahsî dataları organize cürüm örgütü elebaşı ile paylaşma, tehdit ve şantajla suçlanan, THK Üniversitesini ziyana uğratmaktan da hakkında çok sayıda dava bulunan Ünsal Ban’ın “ev satın alma yoluyla vize sahibi olduğu” ve Yunanistan’a kaçacağı öne sürüldü.

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker, Mecnun Çavuş isimli Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, eski Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) Lideri Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB üyesi Salih Orakçı ve Marka Yatırım Holding İdare Heyeti Lideri Mine Tozlu Sineren’in isminin karıştığı rüşvet tezinde bulunmuştu. Peker’in tezine nazaran Sineren’den borsada bir süreci gerçekleştirmek için rüşvet istendi ve ismi geçen öbür bireyler de bu rüşvet ağının içinde yer aldı.

Sedat Peker dün yaptığı paylaşımlarda da Taşkesenlioğlu’nun yer aldığı ve Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir görüntüyü paylaşmıştı. Peker, “Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç sefer görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti’nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun meskende otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu imajları bana yolladı” tabirlerine yer vermişti.

Videonun paylaşılmasının akabinde Ban, Peker’in argümanlarını kabul etmiş fakat görüntüyü kendisinin göndermediğini belirtmişti.

Ayrıca AKP’li Taşkesenlioğlu’nun eski Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi Rektörü ve AKP milletvekili aday adayı olan eşi Ünsal Ban’dan boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira maddi ve manevi tazminat istediği ortaya çıkmıştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.