Rusya “tahıl koridoruna” yeşil ışık yaktı: İstanbul’da 4’lü görüşme bekleniyor

Mevlüt Çavuşoğlu, Lavrov ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karadeniz’deki tahıl kriziyle ilgili Birleşmiş Milletler’in (BM), Rusya, Ukrayna ve Türkiye ortasında oluşturulabilecek bir düzenek ve işbirliğini içeren planını açıkladı. Türkiye’nin bu planı makul bulduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Rusya ve Ukrayna’nın da kabul etmesi halinde Türkiye’nin İstanbul’da bir toplantıya konut sahipliği yapabileceğini aktardı.

Çavuşoğlu, Burada Ukrayna tahıl eserlerinin ve ayçiçek yağının memleketler arası piyasalara ulaştırılması yolunda Rusya’nın ihracatının önündeki pürüzlerin kaldırılması talebini de son derece legal buluyoruz” diye ekleme yaptı.

Lavrov ise tahılların çıkması için Ukrayna Devlet Lideri Zelenskiy’nin talimat  vermesinin kâfi olduğunu söz etti. Lavrov, “Bunu berbata kullanmayacağız” dedi.

“SAVAŞIN MÜZAKERELER YOLUYLA SONA ERDİRİLMESİ TÜM BÖLGENİN YARARINA”

Ankara’da bir ortaya gelen Çavuşoğlu ve Lavrov, Ukrayna’daki savaş, tahıl koridoru, Suriye, Libya ve ticari bağlar hakkında görüşme gerçekleştirdi.

Dünyanın takip ettiği görüşmenin akabinde konuşan Çavuşoğlu, Ukrayna’daki savaşın yol açtığı insani kayıpların giderek arttığını, savaşın bir an evvel müzakereler yoluyla sona erdirilmesinin tüm bölgenin ve insanlığın faydasına olacağını belirtti.

“ESED REJİMİ SİYASİ TAHLİLE YANAŞMIYOR”

Suriye konusunda Astana görüşmelerinin değerine vurgu yapan Bakan Çavuşoğlu, Anayasa görüşmeleriyle ilgili Esed rejiminin siyasi tahlile yanaşmadığını belirtti. Çavuşoğlu, Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü PKK/YPG tehdidine ait, “Bu tehdide karşı önlem almamız gerekiyor” dedi.

Libya’da istikrarın tam olarak tesis edilmesi için herkesin katkı sağlaması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, “Libya’nın bir an evvel demokratik şeffaf bir seçime hazırlanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Azerbaycan-Ermenistan ortasındaki normalleşmede Rusya’nın takviyesi için teşekkür etti. Afganistan konusunda ise ,”Afganistan konusunda Orta Asya’da işbirliğimizi nasıl geliştirebiliriz bunları da ele alma imkanımız oldu” ifadelerini kullandı.

LAVROV: TİCARET HACMİMİZ İKİYE KATLANDI

Çavuşoğlu’ndan sonra konuşan Lavrov ise kelamlarına “Öncelikle dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Çok yararlı bir görüşme oldu. Tabi ki burada iki ülkenin ortasındaki alakalar olgunluk düzeyine ulaştı. Karşılıklı yarar var ve bu da ilgilerimizin temelini oluşturuyor.” diyerek başladı.

Lavrov konuşmasında şu tabirlere yer verdi;

“Çok daha fazla müzakere yapılacak Fikirlerimizi paylaşıyoruz. Ticaret hacmimiz ikiye katlandı. Yılın bu sürecinde 14 milyar dolara yükseldi ve ticaret konusunda büyük bir potansiyelimiz var kendi para ünitelerimizi kullanarak bunu artırabiliriz. Enerji konusu da değindik bu konuda Akkuyu santralinin inşası Devam ediyor. Planlar uygulanıyor.

“MİNİMUM SİVİL HASARI İLE BİTİRMEK İSTİYORUZ”

Alışılmış ki memleketler arası gündem de konuşuldu Ukrayna problemini ele aldık burada hâlihazırda ortada olan zorlukları lisana getirdim. Bir grup sıkıntılar var bunlar ülkemizin güvenliğine tehdit teşkil ediyor. Bir kadro güvenlik tasalarımız oldu askeri operasyonumuz hakkında bilgi verdim. Yapmaya çalıştığımız şey en az sivil hasarı ile bu operasyonu bitirmek ve Rus vatandaşlarını korumak.

“GIDA GÜVENLİĞİ KRİZİ SAVAŞTAN KAYNAKLANMIYOR”

Besin güvenliği krizi bu savaştan kaynaklanmıyor. Bu durumun bir besin krizine yol açacağını söylemek yanlışsız olmaz. Türk meslektaşımın eforları hayati kıymete sahip kendileri ellerinde gelenleri yapıyorlar ki gemiler limandan çıkabilsin.

Basında buradaki insanları esir tuttuğumuz söyleniyor bu gerçek değil biz daima insani yardım koridorları açıyoruz. İsteyen herkes bu koridorları kullanarak hareket edebilir. Bir ekip mayın temizleme operasyonlarımız var.

Zelenski bize silah verin gemilere karşı kullanabiliriz dedi bu Ukrayna’nın gayesini açıkça ortaya koymaktadır.

“UKRAYNA’NIN NİYETİ”

Eğer Ukrayna hazırsa biz de hazırız. Bu bahsin ayrıntılarını Türkiye ile de görüşüyoruz. Bu ufak bir sorun rastgele bir pürüz görmüyoruz. Onları engellemiyoruz.

Ukrayna her vakit bunu rahatsız edici bir problem olarak gündeme getiriyor.

“SURİYE, ORTA DOĞU VE FİLİSTİN MESELESİ”

Suriye bahisli görüşmemiz üzerinde çalışıyoruz. Bir sonraki toplantı temmuz ayında Işık Sultan’da olacak.

Aynı vakitte geçtiğimiz hafta da Cenevre’de bir toplantı yaptık anayasa komitesi ile bir ortaya geldik bu sıkıntı de gündeme geldi. Güney Kafkasya’da nasıl çalışabiliriz bunu da konuştuk.

İkinci görüşme en kısa müddette gerçekleşecek ve yakında bu görüşmenin tarihini de açıklayacağız

Ortadoğu’yu da konuştuk bu çok karmaşık bir sıkıntı elimizden gelen her şeyi, yapıyoruz. Ülkeler Filistin ve İsrail ortasındaki görüşmeleri destekliyor. Lakin birtakım güçler bir takın yapay mahzurlar çıkarıyor. Bu olumlu bir sonuca yol açmaz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.