Sel Felaketine Bulut Tohumla Formülü mi Neden Oluyor? Şoke Eden Açıklama Ortalığı karıştırdı

Posted by

Bu yıl üçüncü defa büyük sel felaketi yaşayan Sidney’deki ağır yağışlar, toplumsal medyada “bulut tohumlama yoluyla hava manipülasyonu” yapıldığı savlarını birlikte getirdi.

Avustralya’nın en büyük kentinde hayatı durma noktasına getiren dört günlük yağışın ölçüsü, sekiz aylık yağmura eşit. Uzmanlar, bu sıra dışı olayın tek bir faktörle açıklanamayacağına, olduğundan daha sıcak okyanus akıntılarının ve doymuş toprakların katkıda bulunan faktörlerin ortasında olduğuna işaret ediyor.

Ancak komplo teorisyenleri bunun yerine toplumsal medyada, büyük sel felaketine yol açan yağmurun “bulut tohumlama” ve “hava manipülasyonu” yapılarak yağdırıldığını savunuyor.

Bu çeşit teorileri destekleyecek hiçbir ispatın olmaması argümanların binlerce bireye ulaşmasını engellemedi.

BULUT TOHUMLAMA NEDİR?

Bulut tohumlama, mevcut bulutları daha fazla yağmur yahut kar üretebilmesi için manipüle etmeyi sağlar. Bu, ekseriyetle gümüş iyodürün bulutlara atılmasıyla yapılır. Su buharı, parçacıkların etrafında toplanır ve sonunda yağış olarak düşer.

Bu teknik, onlarca yıldır ekinlerin sulanmasına yardımcı olmak için kullanılıyor. Lakin BBC’de yer alan habere nazaran, bulut tohumlamanın Sidney’deki mevcut yağışla bir ilgisi olduğuna dair hiçbir delil yok.

Yine de kimi TikTok kullanıcıları, günlerdir sele teslim olan Sidney’deki hava olaylarını kendi halkına karşı “silah haline getirme” planının bir modülü olarak görüyor.

Komplo teorileriyle ilgili konuşan British Antarctic Survey iklim bilimcisi Dr. Ellie Gilbert, “Bunun geniş bir ölçekte meydana geldiği ve havayı manipüle etmek için bir motivasyon olduğu fikri büsbütün bir efsanedir” dedi.

Ancak bu ‘efsane’ hayli bir izleyici bulmuş üzere görünüyor. Bu çeşit içeriklerin yayınladığı görülen hesapların birçok; global ısınma, Kovid aşıları ve Ay’a inişlerle ilgili öteki komplo teorilerini de paylaşıyor.

KOMPLOCULARIN DELİL ÇABALARI

Ortaya attıkları tezleri kanıtlamaya çalışan kimi komplo teorisyenleri, en çok izlenen Avustralya TV ağı 7News’in 2016 haberi paylaştı. Haberde spiker, Tazmanya sakinlerinin bölgedeki son 40 yılın en makûs sellerinin bulut tohumlamayla kontaklı olabileceğine dair telaşlarını aktarıyor.

Ancak Tazmanya hükümeti tarafından yapılan bir araştırma, bulut tohumlamanın şiddetli yağmurlara katkıda bulunmadığını yahut yağan yağmuru daha da yoğunlaştırmadığını tespit etti. Bu, bağımsız bilim adamları ve uzmanlar tarafından desteklenen bir tespit.

Dr. Gilbert, “Havayı değiştirmek için koordineli bir uğraşımız yok, zira bu fizikî ve finansal olarak mümkün değil” diyor ve bulut tohumlama bir rol oynamış olsa bile “kesinlikle çok küçük bir etkiye” sahip olacağını da tabir ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.