Sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Düzce’de beş gündür su kesintisi var

Posted by

Düzce sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışırken artık de susuzlukla uğraş ediyor. Kentin merkezinde 5 gündür su yok. Mağdur olduğunu söz eden yurttaşlar, belediyenin su tankeri de yollamadığını belirtti. Yurttaşlar mahalle ortasındaki kaynaklardan ya da dağlardaki doğal kaynaklardan su bulmaya çalışıyor.

Düzce’de geçen günlerde yaşanan sağanak sonrası sel felaketi meydana geldi. Sel nedeniyle dereler taştı, ve su baskınları oluştu. Kentte hasar bırakan sel sonrası kente içme suyu sağlayan boruların hasar görmesi nedeniyle makul bölgelerde su kesintisi yaşandı. Sel felaketinin yaşandığı gün, Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, “İlk işimiz kente su vermek. En geç yarın akşama kadar kente su vermek için var gücümüzle çalışıyoruz” derken Özlü’nün açıklamasının üzerinden dün itibariyle 5 gün geçti lakin kente su verilmedi.

Belediye Lideri Faruk Özlü, Cumhur İttifakı vilayet liderleri ve birtakım muhtarlarla “suyu veriyoruz” demişti.

Düzce merkezinde yaşayan ve ismini vermek istemeyen bir yurttaş yaşadıkları süreci Cumhuriyet’e anlattı. Yurttaş, “Pazartesi günü yağış oldu. ‘Sular güzelce azaldı, salı günü su kesintisi olacak. Öğlen saatlerinde su verilmesi planlanıyor’ denildi. Salı akşam belediyeyi aradığımızda ‘Çalışmalar devam ediyor, gece saatlerinde su verilecek’ cevabını verdiler. Çarşamba günü ise ‘Ekipler aralıksız çalışıyor. Gece saatlerinde su verilecek’ denildi. Takip eden günler de birebir mazeretlerle geçti. 1 Temmuz’da ‘basınç artırıp en geç gece 01:30’da su verilecek’ denildi. Fakat hala verilmedi.” diyerek meseleleri anlattı. Yurttaş, “Belediyeye son ulaştığımda da telefonda bekleyen kişi sayısı 20’nin üzerindeydi. Sabırla kendime sıra gelmesini bekledim fakat son 1 kişi kaldığında sınır daima kapandı. Belediye yalnızca ‘çalışma var’ diyor. Günlerdir tanker de gelmedi. Özel aracı olan bireyler uzak yerlerde bulunan dağlardaki kaynaklardan su edinmeye gidiyor. Aracı olmayanlar da mahalle ortasında rastgele bulduğu su kaynaklarından şişelere doldurup gereksinimlerini gidermeye çalışıyor. İçme suyunu parası olan marketlerden tedarik ediyor. Parası olmayan ise rastgele bilmediği bu sulardan mecburen içiyor” diye konuştu.

BELEDİYE LİDERİ YANLIŞ ALGI YARATTI

İYİ Parti Düzce Vilayet Lideri Yunus Özay Er de 24 saat içerisinde su geleceği bilgisi verildiğini lakin hala verilmediğini aktardı. Er süreci şöyle anlattı:

Düzce’de su sağlayan bir kaç tane merkez var. Bu merkezlerden birindeki boru hasar aldı. Belediye de bu boruyu tamir etmekten fazla, yeni bir boru ekleyerek suyu kente vermeye çalıştı. Sel pazartesi oldu. Salı günü de belediye lideri vatandaşlara 24 saat içerisinde suyu kentlere vereceğiz açıklaması yaptı. Vatanadaşlar da haliyle ona nazaran hazırlık yaptı. Fakat su gelmedi. Belediye liderinin halkta yarattığı yanlış algı nedeniyle su gelmeyince feveran koptu. Bu açıklamadan 2 gün sonra belediye lideri, Cumhur İttifakı vilayet liderleri ve birtakım muhtarlar ‘Suyu kente veriyoruz’ diye bir vananın başında açıklama yaptılar.Ancak bu yanlış bir açıklamaydı zira o vanayı açınca kente direkt su gelmesi imkansızdı. Verilen suyun evvel artıma suyuna gidip akabinde orada dinlendirilip kente verilmesi lazım. Su veriliyor denildikten sonra da bir iki gün geçmesi gerekiyor. Kent merkezine şu an verilen suda da basınç eksikliği olduğu için binaların yüksek katlarına ulaşamıyor. Kendi deneyimlerime nazaran suyun büsbütün ulaşması pazartesi ya da salıyı bulacaktır. Belediye grupları can siperane çalışsa da sevk ve yönetimdeki süreç hakikat yönetilemedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.