Starship roketi parçalarına ayrıldı

Starship roketi parçalarına ayrıldı

Dünyanın en büyük uzay firması olarak kabul edilen SpaceX devasa patlama ile güne merhaba dedi. Starlink gibi son derece başarılı projeleri yürüten şirket için şimdilerde Starship en önemli hedef konumunda. Bu hedefini gerçekleştirememesi aynı zamanda Mars projesinin de durması anlamına geliyor.

Ay ve Mars görevlerinde SpaceX şirketi bu roketleri kullanacak. Bu sayede insanların gezegenler arasında yolculuk yapması kolaylaşacak. Araçların kapasitesi hem ekipman hem de insanları almak için son derece yeterli. Bu ekipmanlar içerisinde tonlarca ağırlıkta donanımlar var.

Ay ve Mars görevlerinde büyük umutlar bağlanan Starship roketi, ne yazık ki bu görevde parçalarına ayrıldı. Sadece 3 dakika içerisinde 12,5 km yükseğe çıkabildi. Bu gerçekten de iyi bir rakam. En azından başlangıç için umut veriyor.

Ancak bu roketlerde en büyük sorun genellikle geri dönüş ile alakalı oluyor. Yeryüzüne iniş yaparken ateşleyicilerde ve dengede sorun yaşanıyor. Denge sorunları sonucunda da yere hızlı bir şekilde çakılabiliyor. SN9 prototipi olarak bilinen bu roket, dün gece işte tam da bu nedenle patladı.

İşin en kötü tarafı ise SN10 prototipinin hemen yanında patlamasıydı. Buradan çıkan parçalar SN10 roketine zarar verdi. Sonraki patlamalar için bu durumun sorun olacağı düşünülüyor.

Author: ahmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir