Türkiye adım bekliyor: Hava savunmada gündem SAMP/T

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvelki gün İtalya Başbakanı Draghi’yle düzenlediği basın toplantısında SAMP/T konusunu NATO tepesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüklerini, Draghi ile de bahsin ele alındığını belirterek “Bir an evvel SAMP/T konusunda artık imza safhasına gelelim istiyoruz. İmzaları atalım istiyoruz zira bizim savunma sistemlerimiz için de bu büyük değer arz ediyor” dedi.

Türkiye, ABD’nin yansısına yol açan Rusya’dan S-400 alımı için mutabakat imzaladığı 2017 sonunda NATO sistemleriyle de uyumlu uzun menzilli hava savunma sistemi üretmek için Fransa ve İtalya ile mutabakata vardı. Erdoğan’ın 2018 başındaki Paris ziyaretinde imzalanan kontratla, Eurosam ve Türk savunma endüstrisi şirketlerinin, SAMP/T’nin geliştirilmiş versiyonunun ortak üretimi çalışmalara başlanmasını öngörüyordu.

Çalışmalar sürerken Fransa, “iyi niyet göstergesi” olarak ortak üretim öncesi 2019’da Türkiye’ye bir SAMP/T bataryası konuşlandırılmasını teklif etti lakin Barış Pınarı Harekâtı sonrası teklif geri çekildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.