Uzmanlardan kripto para uyarısı: İntihara sürükleyebilir

Dünya gündeminde her gün besbelli yer eden kripto para piyasaları, son günlerde büyük oranda düşüş gösteriyor. Kripto para piyasasındaki düşüş ise birçok yatırımcının maddi ziyana uğramasına neden oluyor. Sık sık gündeme gelen kripto parada ziyan edilmesi kaynaklı ruhsal sorunlar ise her geçen gün artış gösteriyor. Bilhassa piyasaların düşüşte olduğu şu periyotta birçok kişinin ruhsal olarak etkilendiği durum hakkında konuşan Eskişehir Kent Hastanesi’nde Psikolog Murat Kural, “İnsanların dayanak almaktan kaçınmamaları gerekiyor” dedi.

“İNSANLAR GELECEKLERİNİ TEMİNAT ALTINA ALMAK İÇİN ÇEŞİTLİ YOLLARA BAŞVURUYORLAR”

Tüm insanlığın ortak hedefi olarak gösterilen kendisinin ve çocuklarının geleceğini garantiye alma psikolojisi, insanları farklı yatırımlara sürükler. Bu durumun her vakit olduğunu ama son yıllarda kripto paralarda ağır olarak görüldüğünü belirten Psikolog Murat Kural, “Son vakitlerde beşerler çeşitli yatırım araçlarına varlıklarını yönetmekle ilgili bir eğilim içerisindeler. Beşerler geleceklerini garanti altına almak için çeşitli yollara başvuruyorlar. Bu çabucak hemen her vakit olan bir şeydir. Son birkaç yıldır gündemde olan kripto para diye tabir edilen bir yatırım aracı kelam konusu. Bununla birlikte beşerler öteki yatırım araçlarına yani borsa, döviz, altın, değerli madene de paralarını yatırıyorlar. Beşerler kendilerinin ve bilhassa çocuklarının geleceği konusunda inançta hissetmek istiyor. Bunu yaparken doğal ki geleceği konusunda ya da güvenirliği konusunda emin oldukları yerlere var olan kaynaklarını yatırmak istiyorlar” dedi.

“İNSANLAR İNTİHAR ETME NOKTASINA GELEBİLİYOR”

İnsanların kripto paralara yaptığı yatırımlar karşısında maddi ziyan etmeleri, olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Kaybedilen parayı farklı yatırımlarla yerine koyma eforu ise daha büyük ziyanlara sebep olabiliyor. Böylece içinden çıkılmaz bir duruma giren şahısların intihara kadar sürüklenebildiğini belirten Eskişehir Kent Hastanesi’nde Psikolog Murat Kural, “Kripto para güvenirlik konusunda, paramızı bir bankaya yatırıp oradan getiri elde etmek kadar net bir alan değil. Paranızı yatırıyorsunuz ve değişkenlik gösteren müddette o yatırdığınız ölçü doğrultusunda para kazanmaya başlıyorsunuz. Natürel piyasada son vakitlerde meydana gelen değişimler, hareketlilikler sebebiyle beşerler yatırdıkları kaynakları karşılığında ziyan etmeye başladılar. Bu ziyan yatırdıkları paranın büyüklüğüne, küçüklüğüne bakılmaksızın fazla olmaya başladı. Beşerler bu süreçten ruhsal olarak etkilendiler ve bizim hastanemize de müracaatlar arttı. Beşerler ekonomik sorunlar münasebetiyle çeşitli ruhsal rahatsızlıklar yaşayabilirler. Bunların en başında bizim depresyon diye tabir ettiğimiz içinde bulunduğu sürecin zorluğundan kaynaklı duygusal etkilenme kelam konusu oluyor. Aslında daha öbür hayallerle girdiği o yatırım aracında ziyan ettiği için kendini makûs hissetmeye başlıyor. Ve bu ziyanı bir mühlet sonra birebir yatırım aracında daha büyük riskler alarak kapatmaya çalışıyor beşerler. Böylece daha fazla ziyan etmeye başlıyorlar. Bu artık içinden çıkılmaz bir hale geldiğinde ise son vakitlerde beşerler intihar etme noktasına gelebiliyor. Zira en başta hayal ettiği noktadan son olarak geldiği yere baktığımda birçok kayıpla karşılaşıyor ve artık kişi bunun geri dönülmez olduğunu düşünüyor. Birinci ziyan ettiğimiz anda yani kar etme maksadıyla yaptığımız yatırımlarda ziyan etmeye başladığımızda ‘Zararın neresinden dönülse kardır’ atasözüne birazcık sadık kalmakta yarar var. Zira ettiğiniz ziyanı geri almaya çalışırken alacağımız ziyanımız daha fazla büyüyor. Ruhsal olarak daha fazlasını elde etme yönelimi içerisine giriyoruz ve elimizdeki varımızı, yolumuzu kaybeder noktaya geliyoruz” diyerek vatandaşları uyardı.

“İNSANLARIN TAKVİYE ALMAKTAN KAÇINMAMALARI GEREKİYOR”

Maddi ziyanların aile bütünlüğüne de ziyan verdiğini ve son vakitlerde buna bağlı boşanmaların arttığını belirten Psikolog Kural, ruhsal takviyenin ehemmiyetini şu tabirlerle belirtti:

“Ayrıca bu durum aile bütünlüğü bozuluyor. Boşanmalar artıyor. İnsanların münasebetleri bozuluyor. Sonuçta bir insan depresyona girdiğinde kendini makûs ve mutsuz hisseder. Zira kendini kapatmaya başlar. Yaptığımız yatırımlarda karşılaştığımız ziyanları kapatmaya yönelik aksiyonlardan kesinlikle uzak durulmalıyız. Zararın neresinden dönülse kardır. Aile bütünlüğü açısından kesinlikle yaptığımız yatırımlardan aile bireylerinin haberdar olmasını sağlamalıyız. Mümkün berbat sonuçlarda tek başımıza göğüslemeye çalışıyoruz. Kesinlikle eşimizi, annemizi, babamızı haberdar edelim. Habersiz yapılan yatırımı kurtarmaya çalışırken daha fazla borca giren ve bu sefer aile bütünlüğünü tehlikeye sokan bireylerle de karşılaşıyoruz. Ettiğimiz ziyan karşısında kendimizi berbat hissediyorsak, kesinlikle ruhsal dayanağa başvurmalıyız. Yanlış davranışları daima tekrarlamaya başlamamak için kesinlikle bu durumdaki insanların takviye almaktan kaçınmamaları gerekiyor.”

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.