Yeni düzenlemeye eczacılardan tepki: İntikam amaçlı bir darbedir

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca hazırlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre eczanelerde mevcut krokide değişiklik oluşturacak nitelikteki tadilatlar, il sağlık müdürlüğü onayıyla yapılabilecek.

YETKİLER İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİNE VERİLDİ

Nöbetçi eczanelerin çalışmalarına ilişkin düzenlemeye gidilen yönetmelik uyarınca bölgelerindeki yerleşim yerlerinin özelliklerine göre, eczaneler için tatil olacak gün ve saatler, eczacı odası veya temsilcisi tarafından tespit edilecek. Eczacı odası veya temsilcisi, kurumca belirlenmiş miktarda nöbetçi kalacak eczaneleri belirleyerek, eczanelere ait nöbet listelerini hazırlayıp, hizmette aksaklık yaratmayacak şekilde ilçe ve il sağlık müdürlüğünün onayına sunacak. Nöbet listeleri, il sağlık müdürlüğünün kabul ve onayı ile uygulamaya konulacak.

LİSTELERİ DE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BELİRLEYECEK

Nöbet listelerinin, kurumca belirlenmiş ihtiyacı karşılayacak şekilde hazırlanmaması durumunda bu listeler yeniden düzenlenmek üzere müdürlükçe iade edilecek. Yeniden düzenlenen listelerin de belirlenen ihtiyacı karşılayacak şekilde olmaması halinde nöbet listeleri, il veya ilçe sağlık müdürlüğünce düzenlenecek. Nöbet listelerinin zamanında il ve ilçe sağlık müdürlüğünün onayına sunulamaması durumunda ise listeler, il veya ilçe sağlık müdürlüğünce hazırlanacak.

‘KİBİR VE ÖFKE YAZIYA DÖKÜLMÜŞ’

İstanbul Eczası Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, yeni düzenlemeyi “darbe” olarak değerlendirdi. Özcan, dün gece yayınlanan yönetmenlikle ilgili, “Hiçbir iyilik cezasız kalmıyor. Gece yarısı yönetmelik değişikliği ile TEB ve eczacı odalarının yetkilerine darbe vuran yönetmelik yayımlandı. Bu yönetmelik devlet kurumlarının nasıl kibir, öfke ve intikam duygularıyla yönetildiğinin yazıya dökülmüş halidir” dedi.

‘YETKİLERİMİZ ELİMİZDEN ALINDI’

“Türk Eczacılar Birliği Kanunu’nda tanımlanmış yetkilerin tırpanlandığı, elimizden bazı yetkilerin alındığı bir yönetmenlik çıkartıldı” ifadelerini kullanan Özcan, şöyle devam etti: “Nöbet, alzheimer ile mücadele ve eczanelerin krokileri, tadilat gibi yetkilerimiz elimizden alındı. Bunların hepsine bakıldığında, meslek örgütlerinin yetkilerini budayan özellikler. Nöbet listeleri, kanunda çok net bellidir. Odalar düzenler, il sağlık müdürlüğü de onaylar ve öyle yürürlüğe girerdi. Yeni yönetmenlikte ise, eczacı odaları, bakanlığın istediği sayıda liste hazırlar. İstediği gibi hazırlanmazsa onu il sağlık müdürlüğü hazırlar. Bakanlık kendi istediğini yapmış olur.”

‘YARGIYA GİDECEĞİZ’

Bakanlığın kendilerinden görüş almadan düzenlemeyi yaptığını belirten Özcan, şunları söyledi: “Eczacı odalarını tamamen devreden çıkaran düzenleme var. Bunlar ecza camiasında çok büyük tepkiye yol açan düzenlemelerdir. Eczacı odalarından görüş alınmadı. Zaten böyle bir şeye izin verme şansı olmazdı. Bu yüzden bir gece yaptım oldu diyerek önümüze getirdiler. Bununla ilgili yargıya başvuracağız. Pandemide, depremde yaptığımız, emeklerimizin karşılığı bu olmamalı. Meslek örgütlerinin hem itibarsızlaştırması hem de etkisizleştirilmesi adına çok büyük bir darbedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir