YTB Türkiye Mezunları Akademik Teşvik Programı müracaatları devam ediyor

Posted by

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türkiye Mezunları Akademik Teşvik Programı kapsamında akademisyen ve araştırmacı Türkiye Mezunlarının dünyada önde gelen akademik mecmualarda yayınladıkları makaleleri ödüllendirmeyi amaçlıyor. Bu çerçevede Türkiye Mezunları, SSCI, SCI, SCI-Expanded, ESCI yahut A&HCI akademik indekslerinde taranan memleketler arası akademik mecmualarda son 1 yıl içinde yayınladıkları makaleleri için teşvik müracaatında bulunabiliyor.  2022 yılı ikinci devir müracaatları için son gün 30 Haziran. Program kaidelerini sağlayan mezunlara 500 USD’ye kadar teşvik sağlanacak. 

İlk defa 2021 yılında başlayan Türkiye Mezunları Akademik Teşvik programı kapsamında bugüne kadar 9 kişi takviye almaya hak kazandı. 

İlk devir müracaatları sonucunda teşvik alan Türkiye Mezunlarından biri de Vietnamlı Vi An Lu… Türkiye Bursları kapsamında Sakarya Üniversitesi Osmanlı Kurumları ve Medeniyeti Tarihi Bölümü’ndeki yüksek lisans eğitimini 2018 yılında tamamlayan Vi An Lu, İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde doktora eğitimine devam ediyor. Türkiye tarihi, kültürü ve lisanını özellikle Osmanlı tarihini araştırmak maksadıyla Türkiye Burslarına müracaat yaptığını aktaran Vi An Lu, en büyük gayesini Osmanlı tarihi araştırmaları alanında birinci Vietnamlı tarihçi olmak biçiminde tabir ediyor. An Lu’nun, akademik teşvik almaya hak kazandığı akademik araştırmasını şu halde açıkladı:  

“Türk Tarih Kurumu’na bağlı Belleten Dergisi’nde yayımlanan “Vietnam’da Osmanlı Tarihi Araştırmaları” isimli araştırma makalem aracılığıyla Vietnam’da şimdi yeni bir alan olan Osmanlı Tarihi Çalışmalarına duyulan ilgiyi artırmayı hedefledim. Bu çerçevede, araştırma makalem Vietnam’da Osmanlı araştırmalarının tarihçesi ve ilgili çalışmalardan kelam etmektedir. Ayrıyeten makalem Vietnamlı tarihçilerin Osmanlı tarihi araştırmalarına yaklaşım biçimini ve bakış açılarını da incelemektedir. Türkiye’de burslu olarak eğitim alabildiğim ve akademik hayatımın değerli bir kademesini tamamlayabileceğim için Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ve Türkiye Bursları ailesine çok müteşekkirim.” 

YTB tarafından düzenlenen Türkiye Mezunları Akademik Teşvik Programı ile ilgili detaylı bilgiye ve müracaat formuna Türkiye Mezunları Portalı’ndan ulaşılabiliyor:

https://www.turkiyemezunlari.gov.tr/haberler/akademik-tesvik-programi-2022-2-donem-basvurulari-basladi-2022-04-13T11-44-13 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.