Yurtdışında iPhone Türkiye’deki kadar pahalı mı

Yüksek miktarlarda olduğu söylenen akıllı telefon vergileri yeniden gündeme oturmayı başardı. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Mahir Ünal ile gerçekleşen eskisehir escort bir diyalog yaşandı. Bir çiftçi ve Mahir Ünal arasında çıkan tartışmada Ünal çiftçiye “cebindeki telefonu kaça aldın?” sorusunu sordu. Elbette bunu sormasının nedeni çiftçide iPhone 6 olmasıydı.

Türkiye’deki en pahalı telefonlar iPhone modeller olarak biliniyor. Bu nedenle toplumda da maddi durumu kötü olan birisinin iPhone kullanması tuhaf karşılanabiliyor. peki gerçekten de iPhone cihazlar bu kadar pahalı mı? Gazeteci Cüneyt Özdemir tarafından yapılan bazı açıklamalar konuyu yeniden gündeme taşıdı.

Bildiğiniz üzere Türkiye’de özellikle son dönemlerde döviz artışı çok yüksek seviyelere ulaştı. Peki gerçekten de tek sebep dövizin artış göstermesi mi? Konuyla alakalı paylaşım yapan Ozan Bingöl durumu oldukça iyi bir şekilde açıkladı. Buna göre fiyatların bu kadar artış göstermesinin en büyük nedeni vergiler.

Yapılan paylaşımda Türkiye’ye gümrük girişi 2000 TL olan cep telefonunun çok ciddi bir vergi aldığı ifade edildi. Bu vergiler sonucunda 2000 TL olan iPhone 6 modeli 3933 TL civarına kadar çıkabiliyor. Aradaki 1933 TL ise tamamen vergilere gidiyor. Sosyal medyada gündem olan konu ise tam olarak buydu.

Türkiye’de elektronik cihazlara özel tüketim vergisi uygulanıyor. Daha önce mecliste konu ile alakalı bir öneri yapılmıştı. Elektronik cihazlardan vergi alınmaması için bazı girişimler olsa bile ne yazık ki kabul edilmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir