Dikkatli Olun! Kendi Kendine Konuşmak Normal midir?

Kendi kendine konuşmak güçlü bir psikolojik araç olmakla beraber olumlu ve olumsuz birçok etkisi olabilir. Önemli olan bu davranışınızın farkında olarak kontrolü elinize almaktır. Nasıl mı?

Kaynak: https://www.iflscience.com/is-it-norm…

Daha önce hiç kendi kendinize konuştuğunuzu fark ettiğiniz oldu mu?

Anahtarınızı kaybetmiş ve kendinize kızıyor olsanız da büyük bir sınavdan önce kendinizi cesaretlendirmeye çalışıyor olsanız da kendiniz ile konuşmanız oldukça normal bir davranış. Peki, kendi kendine konuşmak normal konuşmalarımızdan farklı mıdır? Düşüncelerimizi nasıl etkilerler?

Bilim insanları uzun süredir kendi kendine konuşmanın etkilerini inceliyor.

Bu konuşmalar genellikle spontane bir şekilde geliştiği için aslında gözlem yapmak kolay değil. Buna rağmen bilim insanları kendi kendine konuşmanın beyinin hangi bölgelerini aktifleştirdiğini ve nasıl etkilediğini anlamaya çalıştıkları uzun araştırmalar gerçekleştirdi.

Kendi kendine konuşmanın duyguları ve insan zihnini etkilediğini öne süren ilk bilim insanı 1930’larda yaşayan Rus Lev Vygotsky’di.

Vygotsky’e göre kendi kendine konuşmanın en büyük örneği çocukların oyuncakları ile oynadıkları zamanlardı. Zaman ile kişi yaşlandıkça bu kendi kendine konuşma eylemi dışarıya dönük olmaktansa içe dönük bir hal alıyordu. Ayrıca Vygotsky’e göre kendi kendine konuşmak duygusal ve zihinsel gelişim sağlamak için etkili bir araçtı.

Aslında Vygotsky haklıydı! Günümüzde yapılan araştırmalar kendi kendine konuşmanın insan zihni üzerinde büyük etkileri olduğunu gösteriyor.

Bu konuşmalar pozitif yönde olduğunda odaklanma ve özgüven seviyelerini arttırıyor ve özellikle stres içeren durumlarda oldukça faydalı ve yaygın bir davranış.

Kendi kendinize konuşurken negatif olduğunuzda ise tersi bir etki yaratarak mutsuz hissetmenizi sağlayabiliyor.

Sürekli ve olumsuz bir şekilde gerçekleşen kendi kendine konuşma eylemi anksiyete ve depresyonla bağlantılıdır. Kısacası kendi kendinizi kötülerseniz bir süre sonra dediklerinize inanmaya başlarsınız! Bu sebeple birçok terapötik tedavi, bu olumsuz düşünceleri değiştirerek olumlu bir hale çevirmek üzerine kurulmuştur.

Özetle kendi kendine konuşmak güçlü bir psikolojik araçtır.

Araştırmalar kendi kendine konuşmanın güçlü bir psikolojik araç olduğunu gösteriyor. Doğru kullanıldığında kişinin yaşamını olumlu bir şekilde etkileyebilirken olumsuz etkileri de olabiliyor. Bu yüzden kendi kendinize konuşurken aklınızdan geçenlere dikkat etmeniz ve iç sesinizi olumlu ifadeler ile değiştirmeniz mental sağlığınız için faydalı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir